YouTube ‘şakacısı’, In-N-Out Burger Tarafından Dava Edildi

3 dk okuma süresi
1,650

Kaliforniyalı bir fast food zinciri, YouTube video yapımcısını “şaka” filmlerinin iki restoranına “telafisi imkansız” zarar verdiğini iddia ederek dava ediyor.

İddiaya göre bir olayda Cody Roeder, bir müşterinin şirket şefi gibi davranarak yemeklerinin “kirlenmiş” ve “çöp” olduğunu söyledi.

Bu olaydan sonra In-N-Out Burger, 25.000 $ ‘dan fazla (17,660 £) zarar gördü.

Bay Roeder, olayla ilgili herhangi bir yorum isteğine yanıt vermedi.

Ancak, Roeder’in Trollmunchies kanalında bir iki hafta önce yayınlanan hünerlerin bir videosu, Taco Bell restoranındaki başka bir pratik şakanın görüntüleri ile birlikte özel olarak yapıldı.

 

In-N-Out Burger, hem Bay Roeder’e hem de film ekibinin kimliği belirsiz üyelerine karşı kısıtlayıcı emir almak istiyor.

Şirketin avukatı , ekibi “kasıtlı olarak yıkıcı” olmakla suçladığı Orange County Register gazetesine bir açıklama yaptı .

Arnie Wensinger yaptığı açıklamada, “Bu ziyaretçiler maalesef aldatma, sahtekarlık ve hileyi kendi avantajlarına kullandılar ve her durumda, müşterilerimizi veya iş arkadaşlarımızı rahatsız etmeyi denediler.” dedi.

Tutuklamalar ve Para Cezaları

Trollmunchies’in YouTube hesabının 627.000’den fazla abonesi var. Ve geçmiş videolarından biri 12,7 milyon kez görüntülendi. İçeriğin çoğu reklam  içeriyor.

Diğer kendinden uyarlanan şakalar, Google’ın sahip olduğu platform için klip oluşturduktan sonra kendi başlarına yasal sorunlarla karşılaşıyor:

  • İngiltere merkezli Trollstation grubunun dört üyesi, sahte bir soygun ve kaçırma olayından sonra 2016 yılında hapiste tutuldu
  • Evli ABD’li bir çift, çocuklarının oyuncaklarını yok edip ağladıkları videolarını yayınladıktan sonra, çocuk ihmali için 2017’de beş yıllık bir süreliğine mahkemeye sevk edildi.
  • Avustralyalı bir adam Ocak ayında “aptal bir somon” olarak adlandırılan bir köprüyü atladıktan sonra 1.200 Avustralya doları (920 $; 651 £) para cezasına çarptırıldı.

YouTube odaklı bir haber sitesinin editörü, bazı içerik oluşturucuların giderek daha fazla şok edici içerik oluşturması için rekabetin olduğunu söyledi.

TenEighty dergisi Alex Brinnand, BBC’ye verdiği demeçte, “Bu, en çılgın görünümlü videoyu yaratabilecek bir trend haline geldi. Ve şakaların kendisi giderek daha da aşırı hale geldi.”

“Ve maalesef benzer bir damarın geleneksel medya ve televizyon şovları kadar düzenlenmiş değil.”

YouTube , zararlı veya tehlikeli davranışları teşvik eden belirli video türlerini yasakladı . Mart ayında , premium reklam programının bir parçası olmak isteyen  kliplerin manuel kontrollerini de tanıttı

Ancak Bay Brinnand, en aşırı şakalarla baş etmek için daha fazla şey yapılabileceğini söyledi.

“YouTube her zaman bunun gibi  vakalarda yer almıştır,” dedi.

“Topluluğun kurallarını oldukça açık bir şekilde ihlal eden videolara  birçok tepki  var ama bunlar hala devam ediyor.” diye de ekledi.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…