Yenilenebilir Enerjinin En Büyük Alıcısı: Google

4 dk okuma süresi
1,406

Google, 2017’de güneş ve rüzgar enerjisinin en büyük kurumsal alıcısı haline geldi.

Tabii ki, yüksek teknoloji pazarının liderlerinden biri olan Google, aynı zamanda en büyük elektrik tüketicisidir. Geçtiğimiz yıl şirket yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etti. 2016’nın sonlarına doğru enerji tüketiminin tamamını yenilenebilir enerjiden karşılamak konusunda hedefleri olduğunu duyurmuştu. Yeni yaptıkları bir açıklamadaysa 2017 yılında hedeflerine ulaştıklarını duyurdu. Google 2017 yılı içerisinde kullandığı tüm enerjiyi yenilenebilir temiz enerji olarak satın aldı.

Wednesday diary blogunda Google’ın teknik altyapısının lider başkan yardımcısı Urs Hölzle (Urs Hölzle) belli bir dengeye duyulan ihtiyacı dile getirdi. Bu, şirketin 2017 yılında kullandığı her kilowatt/saat elektrik için, Google özel olarak oluşturulmuş güneş ve rüzgar çiftlikleri tarafından üretilen bir kilovat-saat yenilenebilir enerji satın alması anlamına geliyor.

Google yenilenebilir enerjiye çok yatırım yapıyor

Urs Hölzle, Google’ın artık insan uygarlığı için bu önemli kaynağın yenilenebilir kaynakları ile çalışan projelerden 3 GW enerjisinin satın alınması için sözleşmelere de sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, hiçbir kurumsal alıcının yenilenebilir kaynaklardan Google’dan daha fazla enerji almadığını da vurguladı. Google’ın yenilenebilir enerji sözleşmelerinin bir sonucu olarak, dünya ekonomisinde 3 milyar doları aşkın sermaye yatırımı yapıldı.

Urs Hölzle, Google’ın gelecekteki planları hakkında da konuştu ve şirketin yenilenebilir enerji satın almak için yeni sözleşmeler imzalamaya dikkat edeceğini belirtti.

Apple ve Amazon da yenilenebilir enerji geliştiriyor

BT endüstrisinin hızlı gelişimi, insanların teknolojiyi nasıl düşündüklerini tamamen değiştirdi. Modern dijital cihazlar – bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler – kullanıcıların vazgeçilmez yardımcıları haline gelmiştir. Bu ilerleme, enerjiye ihtiyaç duyan yeni kapasiteler gerektiriyor. Ve şirketler toplam enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin payını arttırıyorlar.

Dev arama motoru, diğer pek çok teknoloji şirketi gibi, teknik ilerlemeli projeler için büyük, önemli olanları teşvik ederek tesislerinin çalışmalarını çevreye daha kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Bu anlamda geçen yıl ekimde, Amazon en büyük rüzgar çiftliğinin lansmanını duyurdu.

Texas rüzgar çiftliği şirketi Amazon Wind Farm Texas’ın yılda 1 milyon megavattan fazla temiz enerji üretebileceğini belirtiliyor. Çevre Scarry Texas Amazon rüzgar parkında bulunan 100’den fazla, yaklaşık 100 metre boyuna ulaşan her bir rüzgar türbini ve yaklaşık olarak iki kat kanat çapına sahipler.

Apple Park’ın çalışması, şirketin diğer birçok tesisi gibi, tamamen yenilenebilir enerji ile sağlanıyor. Facebook, şirketin ihtiyacı olan temiz ve yenilenebilir enerjinin 2018’deki payının %50 olacağını belirtiyor.

Google, tükettiğinden daha fazla yenilenebilir enerji satın aldı

Google’ın Teknik Altyapı Başkan Yardımcısı Urs Hölzle tarafından paylaşılan verilere göre 2017 yılında, Google’ın satın aldığı yenilenebilir enerji miktarı, şirketin harcadığı enerji miktarını aştı. Böylece şirket 13 veri merkezi ve diğer ofislerinin tükettiği enerji miktarından daha fazla yenilenebilir enerji satın almış oldu. Tabi bu Google’ın enerji ihtiyacını tamamen yenilenebilir enerjiden karşıladığı anlamına gelmiyor zira şirket yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlar yapsa da satın aldığı enerjiyi doğrudan merkezlerinde kullanmıyor.

2015 yılında, Google’ın enerji ihtiyacının sadece %44’ü yenilenebilir kaynaklardan sağlandı. 2016 yılında bu gösterge %57’ye yükseldi. 2017 yılında arama devi, gerekenden daha fazla yenilenebilir enerji satın aldı.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…