Yapı Bilgi Modellemesi BIM

2 dk okuma süresi
4,034

BIM Nedir?

Yapı Bilgi Modellemesi BIM

BIM nedir sorusunun cevabını vermeden önce BIM ne değildir. Onları söyleyelim.

  • BIM bir tesisin 3D modelinden ibaret değildir. Bunun çok ötesinde bir şeydir.
  • Bir yazılım ( AutoCAD RevitMEP solidWorks ) değildir.
  • Bir hesaplama veya verileri bir yerde depolama aracı hiç değildir.
Bim nedir?

İlk defa BIM’ le karşılaşan bireyler BIM yani Yapı Bilgi Modellemesini ne yazık ki gündeme ilk geldiği zamanlardaki gibi, bir tesisin üç boyutlu (3D) bir modeli olarak görüyor. Böyle basit bir açıklama modern iletişim yöntemlerinde kullanılan, dijital, nesne tabanlı ve birlikte işletilebilir BIM süreçlerini ve araçlarının potansiyelini yeterince açıklamamış olur.

Piyasada bu yöntemi uygulamak için bir sürü program yazılmıştır. Arama motorlarında “BIM ile ilgili yazılımlar” diye yazarsanız karşınıza bir sürü yazılım çıkar.

 

BIM nedir?
BIM nedir?
BIM nedir?

 

Ulusal BIM Standardı-Amerika Birleşik Devletleri (BIM) (NBIMS-US) ‘de ilk kez tanımlanan BIM, bir tesisin fiziksel ve işlevsel özelliklerinin dijital bir temsilidir der.

Bu nedenle tesise ait bütün bilgilerin depolandığı bir bilgi kaynağı olarak hizmet eden ve bu tesis hakkındaki bilgilerin paylaşıldığı bir ortam olarak tanımlayabiliriz. Bunu biraz daha açalım:

BIM nedir?

 

BIM’ i bir yapıya ait bilgi ambarı olarak düşünün ve bu ambardan yapı hakkında istediğimiz bilgiyi istediğimiz zaman nasıl bulacağımızı anlatan bir sistem olarak düşünün. Size metraj mı lazım bir tuşla anında bu bilgiye ulaşıp fiyat verebilirsiniz. Ya da yapı ile ilgili bir revizyon yapmanız mı gerekiyor bilgiler birbiri ile bağlantılı olduğu için revizyonun bütün sonuçlarını görebilirsiniz.

BIM nedir?

 

BIM uygulama sürecinin verimli bir şekilde işleyebilmesi için yapı ile ilgi bütün disiplinlerin paylaştığı bilgilerin açık standartlara uygun olması gereklidir. Her şeyin parametrik olması yapının inşaatı ve sonrası için bütün disiplinlerin Ortak bir dilde bilgi paylaşılmasını sağlamaktadır. Bu dilin adı kısaca IFC’ dir bu ayrı ve detaylı bir konu olduğu için daha sonra bunun ile ilgili detaylı bir bilgi vereceğim.

BIM nedir?

BIM ile ilgili güzel ve ilgi çekici video #1

BIM ile ilgili güzel ve ilgi çekici video #2

BIM , Building information modeling ,IFCYapı

 

  • IFC (Industry Foundation Classes) Nedir ?

    IFC (Industry Foundation Classes) nedir?     Her yazılımın oluşturduğu dosyaları…
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük mimarlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir