Uganda, Sosyal Medyaya “Dedikodu´´ Verigisi Getirdi

1 dk okuma süresi
2,743

Uganda’da hazırlanan yeni bir yasaya göre Facebook, Whatsapp, Viber ve Twitter kullanıcıları 200 şilin (5 cent) “Dedikodu” vergisi ödeyecek.

Uganda cumhurbaşkanı Yoweri Museveni sosyal medyanın insanları dedikoduya teşvik ettiğini savunarak sosyal medya için “Dedikodu” vergisini gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı bu kapsamda alınacak vergilerin ülkede dedikodu ile ortaya çıkan sorunların çözülmesi için harcanacağını belirtti. Yeni yasa ile birlikte mobil para transferine %1 zam ve birçok vergi yürürlüğe girecek.

uganda cumhurbaşkanı

Yasanın Nasıl Uygulanacağı Meçhul

Yasanın 1 Temmuzda yürürlüğe gireceği biliniyor fakat nasıl uygulanacağı henüz belli değil. Reuters Haber Ajansının istatistiklerine göre ülkede 23,6 milyon cep telefonu kullanıcısı var. ve bunlardan sadece 17 milyon kullanıcı internet kullanıyor. 17 milyon kullanıcı arasından sosyal medya kullanıcılarını tespit edip bunlardan vergi almak epey zor olacak gibi.

sosyal medya

Peki Bu Vergiler Ne İçin Kullanılacak ?

Maliye Bakanı David Bahati konu ile ilgili “Sosyal Medyadan Alınacak Vergilerin Giderek Büyüyen Ulusal Borçların Ödenmesinde Kullanılacak” şeklinde konuştu.

Bu İlk Değil

İki yıl önce Uganda’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde tüm sosyal medya platformlarına erişim engellenmişti. Bakan Musevi bu girişimin sosyal medya üzerinden yalanların yayılmasını durdurmak için yapıldığını belirtmişti.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…