Türkiye, Covid-19 ‘a Karşı Aşılanmaya Başladı!

4 dk okuma süresi
2,379

Hepimizin bildiği gibi takriben 1 yıldır hayatımızda olan bir virüsle karşı karşıyayız. Hayatımızı derinden etkileyen Covid-19 ’un aşısı kasım ayında bulunmuştu. 14 Ocak’ta Türkiye genelinde aşılama kampanyası başlatıldı.

Etki gösteren ilk aşı koronavirüsün ilk çıktığı yer olan Çin’den geldi. İnaktif bir aşı olan ve Sinovac şirketinin geliştirdiği Çin aşısı şu an dünyada en çok tercih edilen aşı diyebiliriz. Bir de en az Çin aşısı kadar kullanılan BionTech’in teknolojisiyle üretilen bir Alman aşısı bulunmaktadır. Türk asıllı olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Prof. Dr. Özlem Türeci BionTech’in kurucu ortaklarından olması ülkemiz adına büyük bir gururdur.
Sizler için ülkemize gelecek olan bu 2 aşıyı karşılaştıracağız;

covid-19 sinovac aşı

Covid-19 SinoVac

İlk olarak İnaktif Çin aşısıyla başlayalım. Geleneksel olan inaktif virüs tekniğiyle virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor. Bu aşının uzun vadedeki etkisi diğer aşılara oranla daha belirgindir. İlk aşamada daha güvenli olduğu kabul edilir çünkü öldürülmüş virüsü absorbe eder. Aralık ayında elde edilen ilk sonuçlara göre aşının %91,25 etkili olduğu görülmüştür. Bu avantajlar dolayısıyla Sinovac aşısı gelişmekte olan diğer ülkelerde de çok daha avantajlı bulunmaktadır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ nın açıklamasına göre şimdiye kadar temin edilen aşı sayısı dünya ortalamasının üstünde bir rakama sahiptir. Dünyadaki diğer ülkeler bu aşıyı vatandaşlarına bir ücret karşılığı yaptırırken Türkiye’de aşı, bir ücret olmadan yaptırılıyor. Türkiye Çin’den gelecek Sinovac aşısından 50 milyon doz sipariş verdi. Aşılar, farklı zamanlarda partiler halinde ülkeye ulaştırılacak.

covid-19 biontech/pfizer aşı

Covid-19 BionTech/Pfizer

İkinci olarak Alman aşısı olarak bilinen BionTech/Pfizer aşısına değinelim. BionTech/Pfizer aşısı mRNA (mesajcı RNA) aşısı sınıfına girer. mRNA vücudumuzda doğal olarak üretilen protein sentezinde rol alır. Laboratuvarda yapay olarak üretilen mRNA’ lar tıpkı kendi mRNA’larımız gibi çalışarak virüse karşı bizi uyarmayı amaçlar. Bu moleküller daha sonra kendi moleküllerimiz gibi yıkılarak vücuttan atılırlar. mRNA aşıları 25 yıldır kanser dâhil pek çok hastalığın tedavisine yönelik olarak kişiye özel immunoterapi yöntemleriyle çalışılan teknolojiye benzer şekilde üretilen aşılardır. Mart ayına kadar BionTech aşısının 4,5 milyon doz kadar ülkemize getirileceği biliniyor. Ocak ayının sonunda bunun 1 veya 1,5 milyon gibi bir kısmı gelmiş olacaktır.

COVID-19 Aşısı Sonrası Yan Etkiler

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir.

Bunlar;

 • yorgunluk,
 • baş ağrısı,
 • ateş,
 • titreme,
 • kas/eklem ağrısı,
 • kusma,
 • ishal,
 • aşı uygulanan bölgede ağrı,
 • kızarıklık,
 • şişlik

gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

Aşı Uygulanacak Grup Sıralaması

 1. Sağlık Çalışanları
 2. Bakım Evlerinde Kalanlar
 3. 65 Yaş Üstü Bireyler
 4. Öncelikli Sektörler
 5. 50-64 Yaş Arası Bireyler
 6. Kronik Hastalığı Olan kişiler
 7. Diğer Gruplar (49-18 Yaş Arası)
 8. Aşı Sırası Geldiği Halde Zamanında Aşı Yaptırmayanlar

Türkiye’de şimdiye kadar 1 milyon 238 bin kişiye Covid-19 aşısı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de kaç kişinin aşı olduğunu gösteren haritayı erişime açtı. Harita sayesinde 81 ilde kaç kişinin aşı olduğu görülebiliyor. Haritadaki veriler her 10 dakikada bir güncelleniyor. Platforma covid19asi.saglik.gov.tr sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Siz de bu aşılar hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşmak için aşağıya yorum bırakın.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…