Tesla , Kaza Araştırmacıları Tarafından Eleştirildi

3 dk okuma süresi
1,318

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, arabasının içinde bulunduğu son ölümcül kazanın ardından, ABD’li araştırmacı tarafından uyarıldı.

Ulusal Ulaştırma Güvenlik Kurulu, firmanın,  genel ayrıntıları son sıraya koymalarından dolayı mutsuz olduklarını belirtti.

Şirket Cuma günü, Model X otomobilinin otopilot otomatik direksiyon sisteminin kaza anında kullanıldığını belirten bir blog yazmıştı .

Bir Apple mühendisi olan Walter Huang, arabasının bir bariyere çarpmasının ardından öldü.

 

walter huang ile ilgili görsel sonucu

Tesla, aracın bilgisayarından gelen günlüklerin, sürücünün ellerinin, California’nın Route 101’deki çarpışmadan önceki altı saniye içinde direksiyonda olmadığını göstermişti. Günlükler,aracın, daha önceki uyarılarda birkaç “hands-on” sağladığını belirtiyordu.

Buna ek olarak, güvenlik bariyerinin daha önceki bir kazanın ardından ezildiğini ve değiştirilmediğini, yani etkinin kuvveti istenen şekilde azaltamayacağını ifade etti.

Ajansın sözcüsü Chris O’Neil’e ilk olarak Washington Post tarafından yayınlanan bir demeçte, “Şu anda NTSB, aracın kaydedilen verilerini çözmek için Tesla’nın yardımına ihtiyaç duyuyor .” cümlesi geçiyor.

Tesla aracını içeren araştırmalarımızın her birinde, birçok kooperatif, Tesla araç verisine yardımcı olmuştur.

“Ancak NTSB ,soruşturma bilgilerinin ,Tesla tarafından  serbest bırakılmasından dolayı mutsuz.”

Arama Kayıtları

Birkaç haber raporu,23 Mart tarihinde meydana gelen kazada  Tesla’nın otomatik pilot teknolojisinin  aktif olduğunu düşünüyor.

Firma muhtemelen , dışarıya daha fazla detay sızdırmamak ve daha fazla bağlam olmadan doğrulanmak için duyurusunu yaptı.

ABC News tarafından yayımlanan bir raporda, Bay Huang’ın otomobilin otomatik pilot mekanizmasının kazadan önceki performansıyla ilgili şikayette bulunduğunu bildiren bir rapor vardı . Ama Tesla, bu iddiayı reddetti.

Bir sözcü, BBC’ye verdiği demeçte, “Hizmet kayıtlarımızla ilgili kapsamlı bir araştırma yapıyoruz ve müşterinin Tesla’ya otomatik pilot performansı hakkında şikayette bulunduğunu gösteren hiçbir şey bulamıyoruz.”diye bir açıklama yaptı.

Açıklamasının devamında:”Navigasyon doğru şekilde çalışmadığı için sorun oluştu, ancak otomatik pilot performansının navigasyonla  bir alakası yok.” dedi.

Tesla’nın yarı otomatik sürüş teknolojisi, 2016 yılında bir Model S arabasının kamyonla çarpışmasından sonra bir kişinin ölümüne yol açtığı için tekrar gündeme gelmi

Mart ayında Uber’in  otomatik sürüş otomobilinin çarptığı Arizona’daki  kadının ölümü, geçtiğimiz günlerde otoyollardaki otoyol teknolojisinin kullanımıyla ilgili yeni kaygıları da gündeme getirdi.

Bununla ilgili bir gelişmede Tesla’nın, Model 3 otomobillerinde Otomatik pilotun kontrolünü değiştirdiği ortaya çıktı.

Model 3 gösterge paneli

Şimdiye kadar, ayarlama bir direksiyon simidi düğmesiyle açılıp kapatılabiliyordu, ancak diğer ayarlamalar sürücünün dokunmatik ekran kullanmasını gerektiriyordu ve bu da onların dikkatini dağıtabiliyordu.

Haber sitesi Engadget, ayarların artık direksiyon simidinin kaydırma düğmeleriyle değiştirilebileceğini bildirdi.

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…