Tarihteki En Büyük Rakipler

8 dk okuma süresi
1,940

Tarih Pepsi vs. Coke, Edison-Tesla, Star Wars vs. Star Trek gibi ünlü rakiplerle dolu. Biz bu yazımızda bilgisayar üzerine tarihin ezeli rakiplerini inceleyeceğiz. Bu karşılaştırmayı 4 madde olarak yapacağız. Ama tarihteki işlerini de sizinle paylaşacağımız için biraz uzun bir yazı olacak.

1 – AMD vs Intel

İntel ve AMD onlarca yıldır iki ezeli rakip. Bu iki şirket 60’lı yalların sonlarına doğru kurulmasına rağmen rekabetleri son 20 yıldır kızışmaya başladı. Nedeni ise ilk başlarda işlerim iyiye gitmesi;Intel, 1976 yılında AMD ile çapraz lisans anlaşması imzaladı. 1982 yılında Intel,  tek fiş imalatı istemediği için de bu sefer teknoloji değişimi sözleşmesini imzalattı.  PC üreticisi, x86 mikroişlemci için AMD’den kaynak kodlar talep etti.  Ama AMD biraz mırın kırın yaptı ve kodları vermesi karşılığında yeni bir sözleşme imzaladı. bu sözleşmenin amacıysa 286 yonga teknolojisine erişimi sağlamak istemesi.

Bu sözleşme de 386 mikroişlemsici çıkıncaya kadar devam etti. Bu sefer Intel teknolojisini ilerletmiş olduğunu ve AMD’nin geride kaldığını düşünmüş olsa gerek bu işlemciye erişim kaynak kodlarını AMD ile paylaşmadı ve eseli rekabet burda baş gösterdi. AMD,bunun rakibinin bir PC çipi tekelini oluşturma planının bir parçası olduğunu ve 1987’de Intel’i beş yıl önce imzaladıkları sözleşmeyi ihlal etmekle suçladı. Ortalık epey kızıştı ve bu kızışma halen devam ediyor.

1995 yılında şirketler, tüm dava dosyalarını küresel bir çözümün parçası olarak kabul etti. Tazminatlar havada uçuştu. Intel 58 milyon dolar, AMD 18 milyon dolar ceza ödedi. Ayrıca AMD 386  ve 486 yongalarında bulunan mikrokod için daimi bir lisans aldı. Bununla birlikte, AMD’ye karşı rekabetçi olmayan uygulamalara dayanan Intel’e karşı 1,4 milyar dolarlık bir AB ince sorununun sonuçlanmasına yol açan bir açtıı. 2000’li yılların başında AMD, başarılı Athlon yongaları ile ilk kez Intel’i çok zorlamaya başladı. rekabette biraz daha önce geçti.Günümüzde Intel, PC pazarına hakim olmasına rağmen AMD, yeni Zen işlemcileri sayesinde meraklı pazarlarında bir rönesans görmüştür . Ayrıca AMD GPU’ları pek çok oyun konsolunda bulunuyor.

Özet olarak şuan Intel tutarlılık ve hız konusunda AMD’den daha iyi olmasına karşın AMD’de grafik konusunda Intel’i epey geçmiş durumda.

2 – Microsoft vs Apple

Her zaman en ünlü teknoloji rekabeti olan Microsoft ve Apple arasındaki savaş, 80’li yılların ortalarından bugüne dayanıyor.  Savaş PC’den Mac’e, Windows’dan OS X’e, iPhone’dan Windows Mobile’a (Ah my) veya daha yakın zamanda iPad Pro ve Surface Pro arasında devam etmekte.

Ama ilk başlarda durum bu değildi. Herşey ‘Abi bu işte inanılmaz para var yahu’ demeleriyle başladı.   80’li yılların başında Microsoft’un Apple II için yazılım geliştirmesiyle iki şirket ortak birşeyler yapmaya çalışıyordu.Bill Gates, şirketinin Steve Jobs’tan çok Mac üzerinde çalıştığı konusunda iğneleyici bir şaka yaptı. (kayış tamda burda koptu.)

Jobs, Gates’i Macintosh işletim sistemini Microsoft’un GUI işletim sistemi sürümü için  aralarında çıkan sorun çıktı. Bundan hemen sonra ilk grafik arabirimi Xerox tarından geliştirildi ve bu iki büyk devin de zoruna gitti.

Bu iki dev masaüstü bilgisayar konusunda ezeli rakipler olmaya başladı. ilk başlarda Apple word,excel gibi programlar konusunda rakibine bağlıydı. buna çözüm buluncaya dek ne yapması gerektiğini düşünürken Microsoft’a ve HP’ye telif davası açtı.

1997 yılındaki Macworld Expo sırasında Jobs, pple’ın Microsoft için Internet Explorer ve Apple için Office geliştirilmesi için rakibiyle 5 yıllık sözleşme imzaladığını açkça byan etti. Yaşananlardan sonra malesef ki Apple iflasın eşiğine geldi. Onu iflas etmekten kurtaran yine rekibi microsoft oldu; Apple’a 150 milyon dolar yatırım yaptı sayın Gates.

Yaklaşık 10 yıl sonra Apple 150 milyon dolarlık küllerinden doğdu. Piyasaya çıkrdağı Ipod’lar firmanın rahat nefes almasını sağladı. ‘Ben Apple’ım , Ben PC’yim’ raklamı tam 4 yıl televizyonlarda aralıksız gösterildi. Bir yandan da Firmanın en büyüğü olacak Iphone,  şirketi tartışmasız bir endüstri lideri yaptı.

Son yıllarda Apple ve Microsoft daha iyi bir ilişki yaşıyor diyebiliriz.(şunu da belirtmek gerek ki siri yokken Apple’da da bing vardı.)

Rekabetteki son noktayı Tim Cook koydu : ‘Biz rekabet ettiğimiz konulardan daha çok konuda ortak iş yapıyoruz.’

3 – Nintendo  vs Sega

Sega 1940 yılında kuruldu. Hawaii merkezli bir slot makina firması olan Sega’nın köklerini izlerken, Nintendo’nun 1889’da bir oyun kartı şirketi olarak kurulduğuna inanmak zor.  yıllar sonra, oyun salonu makineleri, avuçiçi oyun cihazları ve en ünlü oyun konsolları dünyasında sert rakip olacaktı.

Sega’nın arcade oyunları, 1978-1983 yılları arasındaki endüstrinin altın çağında bunu baskın bir güç haline getirdi ancak Nintendo, Game & Watch el cihazlarıyla kendi başarısını yaşıyordu.

Nintendo, 1977’de Japonya’daki Renkli TV Oyunu ile ev konsol pazarına elini atmıştı.1983’de Japonya’da çok daha başarılı olan Family Computer veya kısaca Famicom’u piyasaya sürdü; aynı gün Sega, şirket için bir başarısızlık olduğu ortaya çıkan konsolunu (SG-1000) başlattı.

İki makine sonunda Kuzey Amerika’da güncellendi ve yeniden tasarlandı. Nintendo’nun prototip Nintendo İleri Video Sistemi’nin memnuniyetsizce karşılanması üzerine Nintendo, NES’i 1985 yılında piyasaya sürdü. Derken en çok satan konsol haline geldi. Sega’nın Ana Sistemi 1986’da ABD’ye geldi ve rakibi Nintendo’nun makinenin popülaritesine uymuyordu.

Daha sonraki yıllar şirket daha profesyone konsollar geliştirdi. Super Nintendo Eğlence Sistemi (SNES) ve Sega Genesis. Ve onunla birlikte, en eski ve muhtemelen en meşhur konsol savaşlarından biri olmasının yanı sıra rakip tutan sloganlar da geldi. Sega, “Genesis Nintendon’un yaptığını yapıyor” dedi.

Dreamcast, Kuzey Amerika ve Avrupa’da iyi satışlar yaptı ancak Japonya’da bir etki yaratmak için mücadele etmeye başladı . PlayStation 2 gelmesinden kısa bir süre sonra Sega Dreamcast’i durdurmaya karar verdi. Sonuncusu 2001 yılında montaj hatlarından silindiğinde ise Sega ‘Ben artık yokum’ dedi ve piyasada uçtu gitti.

Bugün, Nintendo hala konsollar yapıyor ve akıllı telefon oyun pazarına yavaş yavaş (ve biraz isteksizce) giriyor.

4 – Samsung vs Apple

Dört düzine patent davası nedeniyle, iki şirket yıllarca mahkemelerde  birbirleriyle savaştı.

Şimdiyse bu savaş son kullanıcılar arasında oluyor. Apple taraftarları , Iphone’lar Uygulama, düzenli işletim sistemi, kararlılık ve tartışmasız en iyi tasarımla karşımıza geldiğini düşünüyor. Öte yandan Android kullanıcıları ise, Daha iyi bir özelleştirme,genişletilebilir hafıza, ve android’in açıklığı sayesinde daha üstün olduğunu söyleyerek kendi tarafını da ezdirmiyor.

Gerçek şu ki, her iki şirket de son bir kaç yıldır dünyadaki en popüler akıllı telefonları üretti ve Samsung da satış hacminde önde kalıyor; buna karşın Apple, daha az telefon üretmesine rağmen daha çok kar ediyor.

 

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Barış Özcan’ın da Eğitim Verdiği Superpeer Nedir?

Son zamanlarda pek çok yeni sosyal medya platformları hayatımıza dahil olmaya başladı. Bun…