Suudi Arabistan’da Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali İçin Dev Anlaşma

2 dk okuma süresi
1,705

 Suudi Arabistan’da yakın zamanda ilan edilen güneş fotoelektrik projesi tüm rekorları kıracak.  

Suudi Arabistan yönetimi, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini inşa etmeyi planladığını açıkladı. Mevcut herhangi bir güneş projesinden 100 kat daha fazla enerji üretebilecek olan bu proje 2030 yılı için planlanan inşaatı tamamlandığında, çiftlik 200 GW enerji üretebilecek. Proje, Softbank Grubu ve Suudi Arabistan’ın yeni prensi Muhammed Bin Salman tarafından destekleniyor.

Güneşin Büyük Duvarı olarak da bilinen Çin’deki Tengger Çölü Güneş Parkı, dünyanın en büyük 1.5 GW kapasiteli güneş enerjisi santralidir. Halihazırda, 2.7 GW kapasiteye sahip olan Westlands Solar ParkI dahil olmak üzere daha çok  güneş enerjsi üretiyor. Fakat ortaya çıkan Suudi projesinin zemini karşısında soluyorlar; İlk aşamalarda iki güneş parkı, 7.2 GW kapasiteye sahip olacak ve plana göre gelecek yıl enerji üretmeye başlayacak.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali

Suudi Arabistan şu anda güneş enerjisinden  77 GW elektrik üretiyor. Yeni yapılacak olan bu projeyle üretilen enerji miktarı neredeyse 3 katına çıkarılacak. Dünya çapında güneş fotovoltaik üretiminin mevcut toplam gücü 303 GW dır. Diğer bir deyişle, bu yeni güneş enerjisi çiftliği neredeyse tüm dünya ile elektrik üretimi miktarlarında rekabet edebilecek.

200 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK

Elbette, dünya güneş enerjisi üretiminin iki katına çıkması maliyetli olacaktır. Suudi Arabistan’ın Japon SoftBank’la birlikte hayata geçirmek için anlaştığı 200GW’lık güneş enerjisi santrali projesi, 200 milyar dolara mal olacak ve tamamlandığında ülke genelinde 100 bin kişiye istihdam imkânı sağlayacak.

NEDEN GÜNEŞ ENERJİSİ

İlk olarak, güneş enerjisi çölde mükemmel bir şekilde üretilir. Parlaklık yüksektir, çok fazla boş alan vardır ve yoğun talep şehirlerdeki iklimlendirme ihtiyacına göre belirlenir bu nedenle pik yüküne karşılık gelir. İkincisi, petrol rezervleri tükendi ve bir gün sona erecek.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan Suudi Arabistan ekonomisini çeşitlendirmeye ve çevre dostu temiz enerjiye geçmeyi planlıyor. Bu proje aynı zamanda Suudiler için bir takım sorunları çözmeye yardımcı olacaktır.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…