c#

Şu ASP.NET MVC Nedir Konusuna Açıklık Getirelim!

2 dk okuma süresi
3,199

Microsoft bu işe sene 1996 yılında ASP ile başladı. Daha Sonra  web sayfalarıweb uygulamaları ve XML tabanlı web hizmetlerigeliştirilmesine olanak sağlaması için ASP.NET’e işi devretti. MVC, ASP:NET’e eklenebilir bir framework’tür.

ASP:NET MVC nedir ne işe yarar buna değinmeden önce evvela MVC nedir kısaca ona bir değinelim.

MVC nedir ?

MVC (Model-View-Controller), 1979 yılında  Tygve Reeskaug tarafından oluşturulmuş ve bir çok projede kullanılmıştır. (evet microsoft’ ile  hemen hemen yaşıt.) Son dönemlerde ASP.NET’in adını daha çok MVC ile birlikte duymamızla yaygınlaştı.

ASP.NET MVC NEDİR ?

C# Çıkarıldığı günden beri yazılımla alakası olan herkesin en az bir kere öğrenmeye çalıştığı bir dil. Buda piyasaya atıldığı günden bu yana C#’ı popüler kılıyor. Son yılarda alternatif dil seçeneklerinin C#’ı teknoloji olarak solamısına rağmen hala benim gibi birçok C#’tan kopamamaktadır. Durum böyleyken ASP.NET’i geliştirmek isteyen Microsoft ekibi Adını ASP.NET MVC yaparak Bizi bir çok derttem kurtaracak yeni özelliklerle piayasaya girdi ASP.NET MVC kullanmanın en iyi yanı yeni özellikler yanısıra bizi düzenli çalışmaya mecbur bırakması. Resimler resim klasörüne Laout’lar LayoutVieW klasörüne ya da Controller Homepage klasöründe olmak zorunda. Bu da ileride bnüyük projelerde çalışmamız ihtimali dahilinde bize çok büyük bir tecrübe kazandırıyor.

MVC ile Çalışmanın Faydaları ?

Bu yazacağım Faydalar Sadece Birkaçı.

  1. * En büyük ve en çok hoşumuza giden fayadası HTML,js,Layout ve C# kodlarının karışmaması. ASP.NET’in aksine MVC ile birlikte gerekli komutları verip hem kod kalabalığını önlüyoruz hemde zaman dan tasarruf ediyoruz.(ikisi de bir yazılımcı için önemli şeyler.)
  2. *  ASP.NET MVC hem sunucu hem de istemci olarak çalışabildiği için uygulama yaparken transfer derdinden kurtuluyorz ve sunucumuzu yormadan çalışabiliyoruz.
  3. * Çok esnek bir URL yapısına sahip oluruz.
  4. * Daha önceden tanımlamış olduğumuz input,button,label vs. seçenekleri tığkı bir C# değişkeni gibi çağırıp kod kalabalığını inanılmaz önleyebiliriz. ,

Benim değineceğim önemli özellikleribunlar. Sizinde bildiğiniz kullanışlı özellikleri varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Öğrenmek isteyenler bizimle irtibata geçebilir.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük c#

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

FastReport Kullanımı ve Örnek Tasarım

Herkese merhaba. Uzun bir aradan sonra yazılım ile ilgili makale yazmaya tekrar başladık. …