Elon Musk: Şehirler Arası Seyehat Birkaç Dakikada Mümkün Olacak

3 dk okuma süresi
1,626
SpaceX

Roket Ve Araba Girişimcisi , SpaceX CEO’su Elon MUSK insanları bir şehirden diğer bir şehire birkaç dakikada götürebileceğini iddea ettiği kod adı “Big F… ” olan roketi kamuoyuna duyurdu!

Musk , söz konusu uzay aracı ile Dünya üzerindeki herhangi iki nokta arasındaki uçuşun 1 saatten az olacağını belirtti.
“Big F….. Rocket” kod adlı bu uzay aracının ilk uçuşunun 2022 yılında yapılması planlanıyor.

Bay Musk, ilk önce 2016 yılında IAC’deki Mars seyahati hedeflerini ortaya koydu. 12 ay sonra, daha ayrıntılı bir şekilde geri döndü.BFR hala çok büyük olmasına rağmen 106 m yükseklikten ve 9 m genişlikten biraz daha küçük.

Ancak, Güney Afrika kökenli Amerikalı, orijinal versiyona kıyasla büyük farkın maliyeti olduğunu söyledi.Avustralya’da uzayda yolculuk üzerine düzenlenen bir kongrede konuşan Musk, şirketin bu projenin maddi yükünü karşılayacak bir planı olduğunu da açıkladı.

SpaceX
SpaceX

Kongrede konuşan Musk, “Bu kadar gelişmiş roketler yapıp her uçuş sonrası bunların yok olmasına izin vermek delice” diye konuştu.

SpaceX , Falcon9 roketi ile 16 başarılı iniş kalkış gerçekleştirdi. Dragon isimli roketle de yörüngedeki Uluslararası Uzay Üssü’ne kargo götürüp, Dünya’ya geri getirebiliyor. Kasım ayı içinde de Heavy (Ağır) adı verilen bir roketin de ilk denemesi yapılacak.

SpaceX
SpaceX

Elon Musk, roketin gelecek sene inşa edilmeye başlanacağını, ilk uçuşun 5 yıl içinde de gerçekleşebileceğini söyledi.
SpaceX’in sahibi, 2024 yılına kadar Mars’a ikisi insanlı 4 uzay mekiği göndermek istediklerini de söyledi. Bu zamana kadar Mars’a bir “sentetik yakıt fabrikası” kurarak Dünya’ya geri dönüşü mümkün kılacak yakıtı kızıl gezegende elde etmeyi planladıklarını da açıkladı.

Özellikle Mars seyahatinde kullanılması düşünülen roketin 100 kişi taşıma kapasitesinde olacağını açıklayan Musk, bu yolla 40 ila 100 yıl içinde 1 milyon kişinin  Mars’a yerleşebileceğini belirtti.

Söz konusu aracın dünya üzerindeki seyahatler için de kullanılabileceğini ifade eden Musk, “Bu uçuşun koltuk başı ücreti standart bir ekonomi uçuşu fiyatlandırması civarında olacaktır” dedi.

Tanıtım Videosunda Londra ile New York seyahatinin 29 dakikada yapılabileceği Belirtilmiş. Acaba günümüz teknolojisiyle bunu yapmak ne kadar mümkün tartışılır. Siz değerli takipçilerimiz de fikirlerini yorum olarak belirtebilir.

Kaynak BBC

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…