Son Zamanlarda Sıkça Karşımıza Çıkan Monolit Nedir?

3 dk okuma süresi
5,458
Son Zamanlarda Sıkça Karşımıza Çıkan Monolit Nedir

Göbeklitepe hakkında kazılar devam ediyor ve bu kazılar sonucunda bulgular elde ediliyor. En son ise Monolit bulunmuştu. Peki

Monolit nedir?

Göbeklitepe; Şanlıurfa yakınlarında bulunan, dünyanın bilinen en eski yapılarını taşıyan bölgenin ismidir. Bölgede bazı dikilitaşlar bulunmaktadır. Üstelik üzerlerinde ise insan, hayvan ve soyut sembollere ait motifler barındırırlar. Bulunan bu motifler kabartılarak ve oyularak oluşturulmuştur ve süsleme olamayacak kadar çok sayıdadırlar. Bundan dolayı bir anlam taşımaları muhtemel.  Bunun yanında, araştırmalara göre Göbeklitepe bir yerleşim yeri değildir. Hayvancılık ve tarım ile uğraşan eski bir toplumun kült yapılar merkezidir.

Monolit nedirGöbeklitepe kazılarının bulgularına göre bu yapılar ortalama 11.600 yıl öncesine dayanıyor. Bu yüzden böylesine bir tarihin araştırılması gerekir. Son günlerde ise gördüğümüz kadarıyla Göbeklitepe yakınlarında bir Monolit bulunmakta. Peki Monolit nedir? 

Monolit Nedir?

Monolitler genellikle boyutu büyük olan metamorfik kayalardan oluşan cisimlerdir. Bazıları yapısı gereği dağa benzer. Ancak belirtmek gerekir ki bilinen en büyük boyutlu Monolitlerin aralarında metal olanlar da vardır. Dolayısyla erozyonlar sonucu aşınarak ortaya çıkmış ya da eski topluluklar tarafından dikilmiş büyük cüsseli metal veya kayasal cisimlere Monolit denir.

Monolitler son zamanlarda sıklıkla görülüyorlar. İlk tespit edilen Monolit Amerika’da Utah Çölü üzerinden geçen bir helikopter tarafından tespit edilmişti. Hatta 18 Kasım’da tespit edilen ve birden bire ortaya çıktığı düşünülen Monolit, 27 Kasım’da ise bir anda yokoldu. O Monolit yok olduktan kısa bir süre sonra ise Romanya tarafında yeni bir Monolit ortaya çıktı. Aralık ayında ise Belçika’da da bir Monolit görülmüştü. Peki bu sefer bizim ülkemizde Göbeklitepe yakınlarında bulunan bu Monolit’in özelliği nedir? Haydi öğrenelim!

Göbeklitepe monolit

Göbeklitepe Yakınlarında Monolit Bulundu!

Göbeklitepe için tarihin en eski yapılarını barındırdığını söylemiştik. Araştırmacılar şimdi ise bir monolit buldu. Üzerinde ise Göktürk alfabesi ile “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak.” yazıyor. Monolit metalden yapılma. Bölgedeki araştırmalar devam etmekte. Monolitin hangi topluma ait olduğunu ya da kim tarafından dikildiğini bulunmaya çalışılıyor. Dahası, Monolitin başında ise güvenlik güçleri beklemekte.

Son gelişmeler bu şekildeydi. Umarım merakınızı gidermişimdir. Daha fazlası için takipte kalın ve yorumlarda buluşalım. Sağlıklı günler dilerim efendim.

 

  • Göbeklitepe Monolit Milli Uzay Programı

    Göbekli Tepe Monolit’inin Sırrı Ortaya Çıktı!

    Göbeklitepe yakınlarında bulunan Monolit daha sonra aniden kaybolmuştu. Sırrı çözüldü! Mon…
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…