Sensör Firması, Sürücüsüz Araç Kazasından Dolayı Şaşkın

3 dk okuma süresi
1,155

Bu hafta bir kadını öldüren Uber otomatik sürüş otomobilindeki sensörleri tasarlayan firma, teknolojisinin sorumlu olmadığını söyledi.

San Jose merkezli Velodyne olaydan şaşkın olduklarını belirtti. Ayrıca ekipmanların da gece görüşünde yetenekli oluduklarını BBC’ye yaptığı konuşmada belirtti.

Elaine Herzberg (49) Tempe , Arizona ‘da pazar akşamının  geç saatlerinde bir araba tarafından vuruldu , hastaneye kaldırılmasının ardından da yaşamını yitirdi.

Olay hakkındaki soruşturmalar devam etmekte.

Kaza videosu soruşturmacılar tarafından çarşamba günü erkenden yayınlandı.Videoda kadının bisikletiyle yaya geçidinden karşıya geçtiği görülüyor.Ayrıca şoförün de hiçbir tepki vermediği ” ne kadar insancıl bir şoför” gözlerden kaçmıyor.

Uber sözcüsü BBC’ye yaptığı konuşmada Velodyne’in görüşüne yorum yapmayacağını dile getirdi.

“Mükemmel bir şekilde görebiliyor mu?”

 

Velodyne Lidar sensörleri bugün bir dizi şirket tarafından otomatik sürüş otomobillerinde test edilmek üzere kullanıldı.

Lidar, esasında otomobillere etraflarında neler olduğunu tespit etmeyi mümkün kılan bir radar türü.

Velodyne Lidar başkanı Marta Hall, BBC’ye yaptığı açıklamada Arizona ölümünün ardından müşterilerinin radar testlerini durdurmalarını tavsiye etmediğini belirtti. Çünkü kazanın Lidar’a bağlı olmadığını düşünüyordu.

Hall, bunun yerine, şirketin potansiyel olarak suçlamada bulunduğu Uber’in bilgisayarına işaret ettiğini söyledi.

“Lidar’ımız karanlıkta mükemmel bir şekilde görebiliyor, ayrıca gün ışığında görüyor ve milyonlarca bilgi üretiyor.”

“Ancak, karar vermek için verileri yorumlamak ve kullanmak sistemin geri kalanına kalmış. Uber karar verme sisteminin nasıl çalıştığını bilmiyoruz.”

Yazılım Suçlaması

O üçüncü parti donanımlardan yararlanırken, Uber’in kendi kendini süren araçları evde geliştirilen yazılımı kullanıyor.

Uber, dört Amerikan şehrinde gerçekleşen kendi kendine sürüş programını askıya aldı – ne olduğu hakkında daha fazla şey öğrenene kadar.

Firmanın genel müdürü Dara Khosrowshahi, olayla ilgili şunları söyledi: “Ne olduğunu anlamak için yerel yasa uygulamalarıyla çalışırken mağdurun ailesini düşünüyoruz.”

Velodyne, Uber ile olayla ilgili olarak temasta bulunmadığını, ancak araştırmacılarla konuşmaya hazırlık aşamasında olduğunu söyledi.

Ulusal Trafik Güvenliği Kurulu, önümüzdeki birkaç hafta içinde yayınlanacak bir ön rapor üzerinde çalıştığını söyledi – birkaç ay için daha kapsamlı bir sonuç çıkmayacak.

Marta Hall şunları ekledi: “Yaşamları kurtarmaya yönelik bir projenin geleceği için çok üzgünüz, üzgünüz ve endişeliyiz.”

  • UBER Aracına Silahlı Saldırı!

    İstanbul’lu taksi şoföreleri bir günde iki UBER aracına saldırdı. Milliyet’in …
Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…