San Diego’da İki Gorilin Covid-19 Testi Pozitif Çıktı!

2 dk okuma süresi
1,488

Hayvanat bahçesi yetkilileri ve Vali Gavin Newsom Pazartesi günü yaptığı açıklamada, San Diego Hayvanat Bahçesi’ndeki ~ iki gorilin Covid-19 ile enfekte olduğunu, bununla birlikte Kaliforniya’daki Covid-19 dalgasının daha da kötüye gidebileceğini belirtti.

Bir basın açıklamasına göre şu anda üç hayvan virüsün semptomlarını gösteriyor. Asemptomatik bir personel tarafından enfekte olduklarından şüpheleniliyor.

Hayvanat bahçesi, bunun büyük maymunlarda bilinen ilk koronavirüs vakası olduğunu belirtiyor ancak önceki araştırmalar bazı insan dışı primatların da duyarlı olduğunu gösterdi. Hayvanat bahçesi yetkilileri, “Goriller bir aile olarak yaşıyor, bu nedenle tüm üyelerin maruz kaldığı varsayılıyor” dedi.

goril resimleri

Olay, hayvanat bahçesindeki iki gorilin öksürmeye başladığı geçen Çarşamba günü başladı. Grup içinde yapılan bir ön test, Cuma günü virüsün varlığını gösterdi ve ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Veteriner Hizmetleri Laboratuvarı Pazartesi günü bu sonuçları doğruladı.

Hayvanat bahçesi yetkilileri, gorillerin ciddi bir tepki verip vermeyeceğinin bilinmediğini, ancak yakından izlendiğini söyledi.
Hayvanat bahçesi, gorillerin büyük olasılıkla asemptomatik bir personel tarafından enfekte olduğunu düşünüyor.

San Diego Hayvanat Bahçesi Safari Parkı yönetici müdürü Lisa Peterson, “Bazı tıkanıklık ve öksürükler bir yana, gorillerin durumu iyiye gidiyor, birlik birlikte karantina altında kalıyor ve yiyip içiyor. Tam bir iyileşme durumu için umutluyuz.”

San Diego Hayvanat Bahçesi, Aralık başından beri halka kapalı durumda.

Kaliforniya, Pazartesi günü Yoğun Bakım Ünitesinde 4,971 hasta ile Covid-19‘un merkez üssü haline geldi. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, ülke genelinde virüse yakalanan toplam Amerikalı sayısı hafta sonu 22 milyonu aştı ve 375.000’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: CNN

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…