Samsung, Apple’a Karşı ABD Patent Davasını Kaybetti

2 dk okuma süresi
1,954

ABD mahkemesi, Güney Kore Samsung Electronics’e ,Apple’ın orijinal iPhone’unun özelliklerini kopyaladığı gerekçesiyle 539 milyon dolar (403 milyon Euro) ödeme emri verdi.

Jürinin kararı,dünyanın en iyi akıllı telefon üreticileri arasındaki uzun süredir devam eden yasal bir savaşın son adımı konumunda.

Bu savaş 2011’de,Apple’ın, Samsung’un bazı patentleri ihlal ettiği iddialarıyla başladı.

Apple bir yıl sonra 1.05 milyar dolar tazminat aldı, ancak rakipler o zamandan bu yana bu miktar üzerinde tartıştılar.

Mahkemenin son kararında, 533.3 milyon dolarlık hasar ödemesinin çoğu, üç Apple tasarım patenti ihlal edildiği için ödendi. Geriye kalan ödeme ise iki patentin fonksiyonlarının ihlal edildiği gerekçesiyle idi.

Apple yaptığı açıklamada, jüri üyelerinin “Samsung’un ürünlerimizi kopyalamak için ödeme yapması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu” memnuniyetle karşıladı.

Teknoloji devi Apple,bu davanın her zaman paradan daha önemli olduğunu,Apple’da bu kadar çok insanın zor iş yapmasının ve yeniliği korumaya devam etmesinin önemli olduğunu belirtti.

Ancak Samsung, oybirliğiyle yargılanan Yüksek Mahkeme kararının, tasarım patentinin zararlarının hesaplanma şeklini onaylayan kararına karşı olduğunu belirtti.

“Haksız Kazanç”

Samsung, bu tutarı patentlerin kapsadığı bileşenler veya özellikler ile doğrudan ilgili olan karlarla sınırlandırarak yalnızca 28 milyon dolarlık hasar ödemek zorunda olduğunu iddia etti.

Apple da, iPhone’dan yapılan tüm karlar üzerinden hesaplanan çok daha büyük bir rakamı ortaya attı.

Singapur’daki araştırma şirketi IDC’nin teknoloji analisti Kiranjeet Kaur, “Her iki firma için açık bir kazanç değil çünkü Apple, orijinal iddiasıyla 2.5 milyar dolar tazminat talep etti.” açıklamasını yaptı.

Bayan Kaur, Samsung tarafından başka bir temyiz olasılığının “ortadan kaldırılamayacağını” da sözlerine ekledi.

“Samsung’un istediği veya beklediği karar bu değil ama ödeme yapmak zorunda olduğu tazminat bir yana, tasarımlar gerçekten de kopyalanmış görünüyor.”

Bakan, kararın, daha küçük oyunculara “özellikle ABD gibi pazarlarda aşırıya kaçmanın daha ihtiyatlı” olduğuna dair bir uyarı işlevi görmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

2 Yorumlar

 1. Şakir 184

  26/05/2018 at 17:50

  bunu 2 ay oldu indireli ama sadece 2 defa bildirim aldım.

  cevap

  • yakup afşin

   26/05/2018 at 18:28

   Uzun zamandır gerek sınavlar gerek de işlerden dolayı çok yoğun olduğumuz için site ile pek ilgilenemedik. Malum yazar sayımız da pek fazla olmadığı için pek makale yayınlayamadık. İnşallah bundan sonra daha fazla bilgi aktarımı yapacağız. Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

   cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…