Rusya Şifreleme Üzerinden Telegram Uygulamasını Engelliyor

2 dk okuma süresi
1,785

Moskova’da bir mahkeme, Rus medya düzenleyicisinden Telegram mesajlaşma uygulamasını derhal engellemesini istediğini belirtti.

Medya düzenleyicisi,firmanın şifreleme anahtarlarını devretmeyi reddetmesi üzerine uygulamayı bloke etmeye çalıştı.

Şirket, hizmetin oluşturulma şeklinin, müşterilerin şifreleme anahtarlarına erişimi olmadığını gösterdiğini belirtti.

Telegram, şifreleme anahtarlarını teslim etmek için son gün olan 4 Nisan tarihini kaçırmıştı.

Rusya’nın ana güvenlik kuruluşu FSB, Telegram’ın, “Rusya ‘daki uluslararası terör örgütleri” seçiminde aracı olduğunu belirtti.

FSB geçen yıl yaptığı açıklamada, geçen hafta St Petersburg’da bir metro treninde 15 kişiyi öldüren bir intihar bombacısının uygulamayı suç ortaklarıyla iletişim kurmak için kullandığını belirtmişti.

St Petersburg'daki metro treni, 3 Nis 17

 

Uygulama aynı zamanda Rus yetkililer ve Reuters haber ajansı tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Mahkeme başvurusunda medya düzenleyici Roskomnadzor, Telegram’ın ” bir bilgi dağıtıcısıymış” gibi yasal şartlarına uymadığını belirtti.

Telegram avukatı Pavel Chikov, Rusya’da kullanılan bu uygulamayı durdurmaya yönelik resmi girişimin “asılsız” olduğunu belirtti.

Uygulama, Rusya ve Orta Doğu’daki birçok ülkenin yanı sıra dünyanın geri kalanında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurucuları,uygulamanın,200 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu iddia ediyor.

Uygulama, yaygın olarak kullanılan ve birçok gizli iletişim yöntemini engelleyen şifrelemeye verdiği önem nedeniyle kısa sürede büyümüştü.

Uygulama,5.000 ve üzeri kişiye sahip olan grupların dahi mesaj, belge, video ve resimlerinin tam şifreleme ile gönderilmesini sağlayabiliyor.

Telegram, İslam Devletleri ve müttefikleri tarafından kullanılmasına karşın, şirket ve yanlıları,İslam Devletlerinin kanallarını kapatmak için çaba harcandığını belirtti.

 

 

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…