Rusya Kemerovo Yangını: Alışveriş Merkezinin Çıkışları ‘Engellendi’

5 dk okuma süresi
1,128

Rus soruşuturmacıları ve tanıklar, Sibirya’da alışveriş ve eğlence merkezini saran ve neredeyse 64 kişinin ölümüne neden olan yangında alarmların olmadığını ve çıkışların engellendiğini belirtti.

Kemerovo’daki kömür madenciliği şehrindeki bu olayda kurbanların çoğu çocuktu.

Rusya Soruşturma Komitesi Winter Cherry alışveriş merkezindeki yangınla ilgili engellenen çıkışları ve gizli ihlalleri konuştular.

Pazar günü çıkan bu yangın, alışveriş merkezinin üst katında başladı. Yangının çıktığı sıralarda mağazalar, bowling ve sinema alanı doluydu.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda insanların yangından kaçmak için pencereden atladıkları görülüyor.

Araştırma Komitesi, yangınla ilgili uyarıda bulunduktan sonra kompleksin “alarm sistemini kapatan” bir yangın güvenlik teknisyeni olduğunu söyledi.

Komite, diğer iki yangın güvenliği yetkilisinin, sorgulama amacıyla gözaltına alındığını, Winter Cherry kompleksi teknik direktörü ve yangının başladığı bir işletmenin yöneticisi ile birlikte açıkladı.

On kişi hala kayıp olarak listeleniyor. Yerel öğretmenler tatilde olan öğrencilerin izlerini sürmeye çalışıyorlar. Komplekste kaç kişi olduğunu bilmiyorlar.

Bir Facebook paylaşımında (Rusça) Kemerovolu politikacı Anton Gorelkin, “yangın çıkışlarının kapatıldığını, kompleksi tuzağa düşürdüğünü” ve “organize bir tahliye olmadığını” söyledi.

Ayrıca yangının başında alevleri söndürmüş olabilecek bir yangın söndürücünün işe yaramadığını söyledi.

Bölgenin vali yardımcısı ,Vladimir Chernov “Asıl soru: Çıkışlar neden kapalıydı?” dedi.

Rus medyası çoğu çatının çöktüğünü belirtti, ayrıca yangın çocukların trambolin odasını ve dördüncü kattaki bir sinemayı kaplamıştı.

 

 

 

Yangının çıkış sebebi hala bilinmiyor.

İtfaiyeciler, binanın bir gün sonra duman kokusu aldığını ve geri kalan yapıların çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Şimdiye kadar ne biliyoruz?

Yangın Pazar günü saat 17:00 (10:00 GMT) civarında çıktı. Kurtarma çalışmasında yaklaşık 660 acil personel görevlendirildi.

Vali yardımcısı Chernov konuşmasında yangının muhtemelen çocukların trambolin odasında başladığını söyledi.

Chernov,“ Bir çocukta  trambolin odasında köpük kauçuğunu ateşleyen bir çakmak olduğu ve barut gibi patladığından şüphe ediliyor” dedi.

Ancak, ulusal bir yayıncı olan Rossiya 24 TV, Rusya’daki daha önceki ölümcül yangınlarda olduğu gibi, elektrik arızasının en olası neden olduğunu söyledi.

Rusya’nın çocuk hakları komiseri Anna Kuznetsova, ihmali suçladı ve benzer eğlence komplekslerinde acil güvenlik kontrolleri çağrısında bulundu.

İki tanık BBC Rusya’ya o gün trambolin odasında yangının görüldüğü ama alarmın çalındığını duymadıklarını belirttiler.

Bu arada, tanık Anna Zarechneva Rus RBC Haberlerine “Film sırasında sinemaya giren bir kadın “Yangın! Yangın!” diye bağırdı ve koşmaya başladık.”

“Kaçmamıza yardım etmek için herhangi bir ışık gelmedi.Çatıdan gelen ışıklar yardımıyla dışarı çıktık.Ama bu noktada herhangi bir alarm zili çalmıyordu.Sadece birinci kata ulaştığımda alarm sesi duydum.”

İkinci katta çalışan bir dükkan asistanının kızı, “Alarmın devre dışı kalmadığını , yangını, geçen bir adamdan öğrendiğini söyledi. Herhangi bir personelin yardımı olmadı”dedi.

Bazı alışveriş merkezlerinin çocukların merdivenlerden kaçmalarını önlediği konusunda doğrulanmamış haberler var.

Kemerovo bölgesi üç günlük yas ilan etti ve yerli halk, kompleksin yakınındaki derme çatma bir anıta çiçek ve sevimli oyuncak bırakıyor.

Kemerovo’nun instagram hesabından bir gönderisi, bir kliniğe kan bağışında bulunmak için bekleyen büyük bir gönüllü kitlesinin kuyruğunu gösterdi.

 

 

https://www.instagram.com/p/BgyboKIBEcy/?taken-by=kemerovo_insta

 

Kurbanlar kimlerdi?

Şimdiye kadar bulunan cesetlerin en az dokuzu çocuktur.

Öldürülenlerin yanı sıra, 11 yaralı kurban hastanede tedavi ediliyor ve duman teneffüs ediliyor.

Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, en ciddi olayın ebeveynleri ve kardeşleri ateşte öldüğü 11 yaşındaki bir çocuk olduğunu söyledi. Dördüncü kattan düştüğü ve çok sayıda yaralanma ile yoğun bakımda olduğu bildirildi.

Rusya’nın acil durum bakanlığı 58 bedenin kurtarıldığını ve şimdiye kadar sadece 17 kişinin tespit edildiğini söyledi.

Kemerovo Moskova’nın yaklaşık 3,600 km doğusunda bulunuyor.

23.000 m2 (248.000 ft2) ‘lik alanı kaplayan alışveriş merkezi 2013 yılında açıldı. Her biri hayvanlarının öldüğü bildirilen bir hayvanat bahçesi bulunuyor.

Kemerovo bölgesi acil servisi başkan yardımcısı Yevgeny Dedyukhin, yangının yaklaşık 1.500 m2 olduğunu söyledi.

“Alışveriş merkezi çok karmaşık bir yapıdır” dedi. “Çok fazla yanıcı madde var.”

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…