M1 Çip Nedir? M1 Çip Hakkında Her Şey

5 dk okuma süresi
2,145

Apple ve Intel iş birliğinin son bulacağı belliydi. Herkes ne zaman olacağını merakla bekliyordu ve beklenen gerçekleşti.

Intel ile yollarını ayıran Apple, M1 çip adını verdikleri kendi işlemcilerini tanıttı.

Macbook Air, Macbook Pro ve Macbook Mini modellerinde kullanılan M1 çip, Apple’ın kendi iddiasına göre şu ana kadar üretmiş oldukları en hızlı işlemci. Bu yazımda M1 çip hakkında her şeyi konuşacağız. Öncelikle özelliklerini incelemek ile başlayacağız ve daha sonra da dezavantajları ve avantajları bölümü ile de konuyu bitireceğiz. Haydi başlayalım!

M1 Çip Hakkında Her Şey

Öncelikle belirtmek isterim ki yazdığım bu bilgilerin hepsi Apple’ın kendi web sitesinden alınmıştır. Apple adeta teknoloji dünyasına bir devrim getirdi dersek yanlış olmaz. Zira M1 çip hem küçük hem de etkili.

M1 çip

Apple ilk defa bir işlemcisinde 8 çekirdek kullandı. Bu çekirdeklerin 4 tanesi yüksek performansa odaklı iken 4 tanesi ise gündelik işleriniz için tasarlandı. 5 nanometrelik üretim sürecine sahip olan bu çip aynı zamanda bir GPU işlevi de görüyor. Apple’ın iddiası verilere bakıldığında doğru gibi görünüyor çünkü M1 işlemci video düzenleme ve işleme aşamasında 4 kata kadar daha hızlı üstelik eskisinden daha da az pil tüketiyor.

Yapılan testlere baktığımızda M1 çip GPU anlamında da fena bir konumda değil. GTX 1050ti ile olan benchmark testinde genel olarak oyunlarda daha fazla FPS aldığı belirlendi. Dahası da var! Bu performansa çıkarken diğer GPU’lara oranla daha az enerji kullanıyor. 

İçerisinde M1 ile birlikte gelecek olan Macbook modellerinde soğutucu fan bulunmuyor. Sebep olarak ise çipin bir alüminyum tabaka ile kaplanması ve aldığı ısıyı genele yayabilmesi özelliği veriliyor. Peki eski Intel işlemcili modellerde kullanılan uygulamalar M1 işlemcili modellerde kullanılabilecek mi? Cevap biraz karışık. Apple tarafından surulan Rosetta 2 ile birlikte eski projelerinize kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Her yeni teknolojide olduğu gibi bazı istisnalar burada da var. Rosetta 2 maalesef ki her uygulama için kullanılamıyor.

Peki bu sorunlar hangi uygulamalarda oluyor? Gelin M1 işlemcinin yaşadığı sıkıntıları inceleyelim ve bu sorunun cevabını bulalım.

Macbook Pro özellikleri

M1 Çip’in Dezavantajları

  • Arttırılabilir RAM seçeneğinin 16GB ile sınırlı olması profesyoneller açısından bir engel teşkil edebilir.
  • M1 işlemci için uyumlu hâle getirilmeye çalışılan birçok uygulama, program ve plugin var ancak hepsini uyumlu yapmak mümkün olmayacaktır. Video editleri için sık kullanılan bazı pluginler maalesef çalıştırılamıyor ve benzerleri ise fahiş fiyatlardan Apple.com üzerinden satılıyor.
  • Çalışmayan tek şey pluginler ile sınırlı değil. Mobil oyunların birçoğu listede yer almıyor, Cyberpunk 2077 gibi oyunların çalıştırılmasında sorunlar yaşanılıyor ve Parallels, Adobe Creative Suite, Android Studio gibi örneklendirebileceğimiz pek çok uygulama M1 için kullanılabilir değil.
  • Wifi 6 desteği ile sunulan Macbook modellerinde internet hızı açısından artış gözle görülür derecede ancak Wifi ve Bluetooth servislerinde Apple’ın kendi ürünleri kullanıldığında bile anlık kopmalar ve bağlantı kayıpları yaşanıyor. Yazılım güncellemeleri ile çözülmelerini umuyoruz.

Kullanıcıların eleştirdiği konulardan hiçbiri yeni teknolojide saymakla bitmez ancak en önemlilerini sıraladım. Peki M1 çipin avantajları neler? Haydi onlara geçelim.

M1 Çip’in Avantajları

  • Optimizasyon sorunları olmasına rağmen kullanıcıların büyük bir kısmının CPU tarafını beğendiği M1 çipinin video düzenleme uygulamalarında gözle görülür bir performans artış olduğu söyleniyor.
  • İçerisindeki soğutma sistemi sayesinde önceki fanlı modellerden daha az ısınıyor, daha fazla performans sağlıyor ve daha uzun pil ömrü sunuyor.
  • Pil demişken. Yeni Macbook modeller M1 çip ve getirdiği avantajlar sayesinde artık daha hafif ve pil ömürleri uzadı. Macbook Pro modeli 20 saate kadar pil ömrü sunabiliyor!

En önemli dezavantaj ve avantajlarını sıraladığım M1 çip hakkında bir yorumda bulunma zamanım geldi. Konu benim fikrime kalırsa ben yaşanılan sorunların giderilebileceğini düşünüyorum ve kağıt üstündeki özelliklerine bakarak yeni M1 çipli Macbook modellerinin kullanılabileceğine sıcak bakıyorum. Eğer daha önce bu modelleri kullandıysanız deneyimlerinizi okumaktan memnuniyet duyarız. Sağlıcakla kalın efendim.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Bilgisayar Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…