KULLANDIĞIMIZ AKILLI CİHAZLAR BİZİ DİNLİYOR MU ??

2 dk okuma süresi
1,425

Günümüz dünyasında teknoloji vazgeçilmezimiz oldu.Aklımıza gelebilecek her soruyu onlara soruyoruz cevap verme hızıyla övünüyoruz ,kalitesiyle ve fiyatıyla da …Bize tam zamanında istediğimiz ürünlerin reklamlarını veriyor alışveriş için daha çok sitelere aramadan bulmamızı sağlıyorlar peki bunu nasıl yapıyorlar ben kulaklık istediğimi nereden biliyor yada canlı skor merak ettiğimi?

Tüm akıllı cihaz üreten firmalar insanlar hakkında sürekli bilgi toplamaktadır en fazla bilgiye sahip olan şirket kendini alanında en iyi saymaktadır. Tüm bilgilerimizi ve bilgiler ışığında insanların ihtiyaçlarını bilerek hareket diyor ve şirketlerinin insanların tam olarak ihtiyaçlarına göre hazırlıyor ve kalburun üstünde kalıyorlar.Akıllı cihazlar her daim bizi dinler, aldıkları verileri kaydeder ve bize aradığımız bilgileri reklamlar ile verir,örneğin futbol çok seven birisiniz 3 gün sonra maç var arkadaşlarınız yanında telefonunuz aynı orta iken sürekli bu maçtan bahsederseniz çok değil ertesi gün telefonunuz o maç hakkında reklamlar vermeye başlayacaktır yada alışveriş meraklısınız sürekli aliexpresten bahsediyorsunuz ucuzluğu sizi cezbediyor sürekli bu konuları telefonunuz aynı ortamda iseniz kayda alıp artık telefonunuzda aliexpres reklamları görmeye başlarsınız.

Üniversitelerde yapılan kariyer gelişim günlerinin birinde MİCROSOFT eğitim ve kss müdürü dr. Anıl ÇEKİÇ’e öğrenciler tarafından yöneltilen soruda “telefonlarımız bizi dinliyor mu?” sorusuna hayır yerine bilgi toplamaktır ve bilgi güçtür şirketler kendini bu şekilde ileriye taşırlar ve bilgi güvenliği esastır gibi cevaplar vermiştir. Sürekli dinleniyoruz hakkımızda bilgi toplanıyor bilgi güvenliği her ne kadar esas olsa da kötü kişilerin ellerine geçmemesini umut ediyoruz.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…