Kendini Şarj Edebilen Kalp Pili

3 dk okuma süresi
3,170

Princeton Üniversitesi mühendisleri, küçük gadget’larımızın(küçük aletler) ve cihazlarımızın çoğuna güç vermemizi değiştirebilecek bir cihaz geliştirdi. Doğal vücut hareketlerini kullanarak, bir cep telefonu, kalp pili ve elektronik gibi birçok küçük cihaza güç sağlayabilecek küçük bir çip oluşturdular.

Özellikleri Ve Kullanımı

Çip, aslında kauçuk ve seramik nanoribbons birleşimidir. Çip, esnediğinde elektrik enerjisi üretir.

Bu nasıl kullanılmalı ?

Bu çipin, kauçuk tabanlı ayakkabıların içerisine gömüldüğünü düşünün; her adım atıldığında enerji oluşturacak ve depolayacak. Normal bir iş günü boyunca ofisteki yürüyüş, cep telefonunu her gün açık tutmak için yeterli olacaktır.

Pacemaker, kullanıcıların heyecanlı olduğu bir uygulama, nedeniyse  bu çipin akciğerlerin yakınına yerleştirilebilmesi ve kalp pilleri için doğal güç üretebilmesidir. Şuanda, bataryayı değiştirmenin tek yolu, başka bir ameliyattan geçmektir, ancak akciğerlerin doğal hareketi, bu çip sayesinde cihaza sürekli güç sağlamak için yeterli hareket yaratacaktır. Son olarak, sadece bir ameliyat gerekli olacak ve kalp pili ile ilgili bir problem olmadıkça artık bıçağın altına yatma ihtiyacı kalmayacak.

Bu teknoloji, çok farklı uygulamalara sahip olması açısından inanılmaz bir gelişme. Princeton’daki mühendisler, çipte bulunan malzemelere  basınç uygulandığında içindeki malzemeler bir elektrik yükü oluşturacak şekilde tasarladılar. Bu çip sayesinde mekanik enerjinin yaklaşık %80i elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Bu değer, akciğerlerin cihaz ile elektrik enerjisini yaratmak için ihtiyaç duyulan basıncı sürekli olarak uygulayabilmesi ve sabit bir güç kaynağı hâline gelebilmesi için yeterlidir.

Ek olarak, yeni güç çipi bir implant cihazı olma konusunda ilerlemeye hazır. Oluştuğu malzemelerden dolayı, bedenin reddedilme korkusu olmadan bunu kolayca kabul etmesi gerekir. Elimizdeki birçok tıbbi cihaz çeşidini düşündüğümüzde ve güç kaynağı gerektirdiğini de hesaba kattığımızda, bu buluşun gerçekten harika olduğunu anlayabiliriz.

Teknolojinin kendisinin çok fütürist olduğu ortaya çıksa da seri üretime geçtiğinde, yapımında kullanılan malzemeler nedeniyle çiplerin pahalı olmayacağını varsaymak makul olacaktır. Piyasaya ilk kez girdiklerinde biraz pahalı olabilirler, ancak daha yaygın bir şekilde kullanıldığında ve kullanılabilir olduklarında, bu fiyatın daha aşağılara inmesi bekleniyor.

Benzer teknoloji başka ürünlerde zaten tanıtılmış, ancak bu ürünün esnekliğe sahip olması en belirgin özelliğidir . insan gücü yeni bir şey değildir, ancak normal nefes almaktan ya da yürümekten başka bir şey gerektirmeyen tıbbi cihazlara sahip olmak oldukça şaşırtıcıdır.

 

Siz de bu cihaz ile ilgili sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…