İngiltere, İslam Devletlerine Karşı Siber Saldırı Başlattı

2 dk okuma süresi
1,489

GCHQ istihbarat teşkilatının direktörü; İngiltere’nin, İslam Devleti grubuna karşı “büyük çaplı,saldırgan bir kampanya” başlattığını açıkladı.

Eski MI5 ajanı Jeremy Fleming, operasyonun grubun saldırıları koordine etme ve propagandasını bastırma yeteneğini engellediğini belirtti.

Bu,İngiltere’nin bir askeri kampanyanın online çabalarını sistematik olarak bozduğu ilk kampanya.

Fleming, Manchester’daki Cyber UK konferansında, bu operasyonların sonuçlarının geniş kapsamlı olacağını belirtti.

“2017 yılında, DAEŞ’in(İslam Devleti için alternatif bir isim olarak kullanılıyor) nefretlerini çevrimiçi bir şekilde yaymayı, normal kanallarında konuşmayı veya duyurularına inandırmak için çaba harcamayı imkansız olarak bulduğu zamanlar oldu.”

jeremy fleming ile ilgili görsel sonucu

Fleming, siber operasyonun çoğunun “hakkında konuşmak için çok hassas” olduğunu, ancak grubun çevrimiçi faaliyetlerini aksattığını, hatta ekipman ve ağlarını tahrip ettiğini belirtti.

“Bu kampanya, hedefe yönelik ve etkili saldırgan siberlerin nasıl olabileceğini gösteriyor”.

Ancak Fleming, İslam Devleti’ne karşı mücadelenin bitmediğini, çünkü grubun “İngiltere’de daha fazla saldırı gerçekleştirmeye veya ilham vermeye” devam ettiğini ve “operasyonlarını dayandırmak için yeni bir yer aradığını” belirtti.

“Sınırları Bulanıklaştırıyor”

Fleming ayrıca, Rusya’yı “kabul edilemez bir siber davranış” olarak İngiltere ve müttefikleri için “artan bir tehdit” olarak nitelendirdi.

Geçen yıl Ukrayna’ya yapılan ve tüm dünyaya yayılan NotPetya fidye saldırısını hatırlattı.İngiltere ve ABD’nin, Rus ordusunun bu saldırının arkasında olduğu iddiasından sonra Moskova bu iddiaları reddetmişti.

Fleming:”Aynı kurallara uymuyorlar,suç ve devlet faaliyeti arasındaki sınırları bulanıklaştırıyorlar.”

Fleming,Salisbury’de Sergei ve Yulia Skripal üzerinde bir sinir ajanının kullanılmasının “keskin ve şok edici” olduğunu ve Rusya’nın ne kadar pervasız olmaya hazır olduğunu gösterdiğini belirtti.

İngiltere, Moskova’nın saldırıda suçlu olduğu açıklamasını yaptı ancak Rusya bu iddiaları reddetti.

“İngiltere’den ve uluslararası toplumdan gelen güçlü yanıt,Kremlin’in, bu yasadışı eylemlerin kaynağı olduğunu gösteriyor. Rusya’daki uzmanlığımızın artan talepte olduğu anlaşılıyor” ifadelerini kullandı Fleming.

Siber saldırının, saldırganlar ve savunucular için yeni bir manzara oluşturduğunu ve zorlukların geniş olduğunu, ancak güçlü ve yasal olan GCHQ tarafından karşılandığını belirtti.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…