Hollanda Kuzey Denizi’nde Dev Bir Rüzgar Santrali projesi Planlıyor

3 dk okuma süresi
1,645

Hollanda Kuzey Denizi’nin Dogger Bank bölgesinde inşa edeceği dev bir rüzgar çiftliği adasıyla çok gelişmiş bir elektrik santral merkezi kurmayı amaçlıyor.

Dünyanın deniz açıklarındaki rüzgar enerjisi santrallerinin çoğu, genellikle besledikleri ülkelerin kıyılarına yakın yerlerde bulunurlar. Ancak, Hollandalı bir enerji şirketinin iddialı bir planı, dünyanın en büyük rüzgar çiftliğinin yaratılmasını ve ayrıca beş ülke arasında doğrudan elektrik dağıtımı için tasarlanan bir enerji merkezi olarak hareket edecek özel donanımlı bir yapay ada oluşturulmasını önermektedir.

Hollandalı şirket TenneT, Kuzey Denizi’nin merkezinde sadece Hollanda’ya değil, aynı zamanda İngiltere, Danimarka, Almanya ve Belçika’ya da elektrik sağlayacak bir enerji merkezi oluşturmayı teklif ediyor. Bütün bu ülkeler önerilen rüzgar santrali projesinin inşaat alanından aynı uzaklıkta yer alıyor.

Proje planı; etrafı birçok rüzgar türbiniyle inşa edilecek olan 6 kilometrekarelik bir yapay ada alanının inşasını ima etmektedir. Türbinler, üretilen elektriği projeye katılan ülkelerin her birine aktarılacağı merkezi bir hub’a iletecektir.

(Kuzey Denizi’nde bulunan rüzgar enerjisi santralinden bir defada beş ülkede beslenebilecek: Hollanda, Büyük Britanya, Danimarka, Almanya ve Belçika)

Guardian’ın İngiliz baskısı, ekonomik açıdan bakıldığında, geleneksel rüzgar enerjisi santralleri ve ülkeler arasındaki elektrik iletimi yapılacak olan bu projeleriyle karşılaştırıldığında, bu projenin ekonomik açıdan çok daha kârlı olduğu TenneT’e tarafından genel olarak, yılda birkaç milyar dolar tasarruf edeceği öngörülüyor.

Enerji iletimi nasıl olacak: Kıyı rüzgâr çiftlikleri doğru akım üretir, bu yüzden uzun mesafelere aktardığınızda, bazı kayıplar olabilir. Güç merkezi, sırayla akımı alternatife dönüştürecek ve daha ucuz kablolar aracılığıyla ülkelere aktarılacaktır.Değişim tamamlandıktan sonra sonra, ev ve iş yerlerine teslim edilebilecek.. TenneT şirketi bu yıl daha ayrıntılı bir teklif sunacak ve proje onaylanırsa 2027 yılına kadar projeyi gerçekleşeceğini söyledi.

Uzmanlar, projenin Avrupa enerji şirketlerinden yetersiz düzeyde işbirliği ve finansman da dahil olmak üzere birtakım zorluklarla karşılaşabileceğini belirtiyor. Fakat her şey yolunda giderse, rüzgar enerjisi santrali 30 GW’a kadar elektrik üretebilecek – Avrupa’da şu anda mevcut olan kıyı rüzgar çiftlikleri tarafından üretilen tüm enerji hacminin neredeyse iki katı kadar.

TnneT yöneticisi  Rob van der Hac Guardian’a verdiği röportajda açık deniz rüzgar enerjisi gelişimini, son yıllarda kıyı alanlarının inşaat projeleri genellikle yerel halkın eleştirilerine neden oluyor” yorumunu yaptı ve rüzgar enerjisi istasyonlarını büyük dünyadan uzağa yerleştirme fikrini öne sürdü.

Siz de bu proje hakkında  merak ettiklerinizi yorum kısmında bizlere iletebilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…