Hackerlar, SWIFT sistemi aracılığıyla 6 milyon dolar çaldı

1 dk okuma süresi
1,091

Rusya, bankacılık sektöründe geçtiğimiz yıl yaşanan para kaybını hesapladı. Buna göre ;hackerlar geçtiğimiz yıl bir Rus bankasından 6 milyon dolar(339.5 milyon ruble) çaldığını açıkladı.

Merkez bankasının açıkladığı rakamlara göre Bu hackerlar,uluslararası para transfer ve ödeme sistemi olan SWIFT’e sızıp bankanın gerçekleştirmediği işlemleri, banka tarafından talep edilmiş gibi gösterdi ve parayı kendi hesaplarına aktardı. Yine merkez bankası konum aktarmaksızın bir SWIFT sistemi operatörü” üzerinden gerçekleştiğini kaydetti.

SWIFT iddiaları yalanladı

Dünya’da 250’den fazla ülke de ve 13.000 üzerinde finansal kuruluşta kullanılan trilyonlarca dolar transferinden sorumlu olan Brüksel merkezli SWIFT ise Rusya Merkez Bankası’nın iddialarını yalanladı.

İddialar hakkında yorum yapan SWIT sözcüsü “şirketin belirli kuruluşlar hakkında yorum yapmadığını, ancak kendi sistemlerinin hiçbir zaman hackerlar tarafından tehlikeye atılmadığını, Potansiyel bir dolandırıcılık davası bize bildirildiğinde, etkilenen kullanıcının çevrenin güvenliğini sağlamasına yardım ediyoruz.” dedi.  herhangi bir dijital dolandırıcılık olayının da bildirilmediğini ekledi.

Tüm iddialara yalanlansa da geçtiğimiz yıllarda hackerkler SWIT üzerinden bankaları soymaya çalıştıkları ve bazılarının gerçekleştiğini biliyoruz. Hackerlar 2016 yılında Bangladeş Bankası’ndan 81 milyon dolar çalmayı başarırken geçtiğimiz yıl aralık ayında Rus devlet bankası Globex’ten 55 milyon dolar çalmaya çalışmış ancak başarılı olamamışlardı.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…