Google, Konum Geçmişini Kapatan Kullanıcıları da izliyor!

4 dk okuma süresi
3,104

Associated Press, Google’in kullanıcıların istemedikleri zamanlarda bile bulundukları yerleri kaydettiğini  bir rapor ile öne sürdü.

Sorun, Google’ı harita veya arama için kullanan iki milyar Android ve Apple kullanıcısını etkileyebilir.

Princeton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından doğrulanan çalışma, ABD’li hukukçuları kızdırdı.

Google, cevaben; araçlarının açık bir şekilde tanımlanmasını ve bunların nasıl kapatılacağını açıkladı.

Çalışmada, konum geçmişi devre dışı bırakılmış olsa bile kullanıcıların nerede bulundukları Google tarafından kaydedildiği tespit edildi.

Örneğin:

  • Google, Haritalar uygulamasını açtığınızda bulunduğunuz yerin anlık görüntüsünü depolar
  • Android telefonlarında otomatik hava güncellemeleri, bir kullanıcının nerede olduğunu tam olarak belirler.
  • Konumla ilgisi olmayan aramalar, kullanıcıların doğru boylamı ve enlemini işaret eder.

‘Oldukça sinsi’

Bu konum işaretleyicilerinin etkisini göstermek için AP, konum geçmişi kapalı bir Android telefonu kullanan Princeton araştırmacısı Güneş Acar’ın hareketlerini gösteren görsel bir harita oluşturdu.

Harita, tren hattının New York’ta yanı sıra High Line parkına, Chelsea Pazarı’na, Hell’s Kitchen’a, Central Park’a ve Harlem’e yaptığı ziyaretleri gösterdi. Ayrıca ev adresini de gösterdi.

Google’ın bu konum işaretleyicilerini kaydetmesini durdurmak için, kullanıcıların varsayılan olarak etkinleştirilen ve konum verilerini belirtmeyen Web ve Uygulama Etkinliği adlı ayarı kapatmaları gerekiyor.

Bunu devre dışı bırakmak, Google’ın dijital asistanının etkinliğini sınırlandırabilecek aramalar ve diğer etkinlikler tarafından oluşturulan bilgileri saklamasını önleyecektir.

Güvenlik araştırmacısı Graham Cluley’i blogunda “Konum Geçmişi” adlı bir seçeneği devre dışı bırakarak Google’ın konumunuzu izlemesine engel olacağınızı mı düşünüyorsunuz? , internet devi olan Google, her halükarda bulunduğunuz yer hakkındaki verileri saklıyor olacak.

Hem “Konum geçmişi” hem de “Web ve Uygulama Etkinliği”ni devre dışı bırakmadığınız sürece Google’ın konum verilerini saklamaya devam etmesi oldukça sinsi görünüyor.

Buna cevaben Google, AP’ye şunları iletti: “Google’ın konum bilgilerini, Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Etkinliği ve cihaz düzeyinde Konum Servisleri dahil olmak üzere, kullanıcıların deneyimini iyileştirmek için konumu kullanabileceği bir dizi farklı yol var.

“Bu araçların açık bir şekilde tanımlanması ve insanların denetlenebilmeleri için güçlü denetimler sağlarız ve tarihlerini istedikleri zaman silebiliriz.”

Araştırmasının ardından AP , kullanıcılara konum verilerini nasıl sileceklerini gösteren bir rehber oluşturdu (tıklayarak ulaşabilirsiniz) .

AP çalışmasının ardından Demokrat senatör Mark Warner, teknoloji şirketlerini “kendi kullanıcılarının tamamen makul beklentisinden uzaklaşan kurumsal uygulamalara” sahip olmakla suçladı.

Demokrat kongre üyesi Frank Pallone Google’den “kapsamlı tüketici gizliliği ve veri güvenliği mevzuatı” istedi.

Birleşik Krallık’ta, Bilgi Komisyonu Ofisi’nin sözcüsü, BBC’ye şunları söyledi: “GSYİH ve Veri Koruma Yasası 2018 kapsamında, kuruluşlar kişisel verilerin nasıl kullanıldığına dair kamuoyu ile açık, şeffaf ve adil olma konusunda yasal bir görevi üstlenmişlerdir. Bir kuruluşun kişisel bilgilerini nasıl ele aldığına dair endişeleri olan herkes ICO ile iletişime geçebilir.”

Haziran ayında, Norveç Tüketici Konseyi’nden gelen bir rapor, gizlilik dostu seçeneklerin gizli ya da gizlenmiş olduğuna dair kanıtlar ortaya serdi.

Google, 2014’ten bu yana, çevrimiçi reklamların etkinliğini, konum geçmişine dayanan yaya verisine dayanan bir özellik ile izlemesine olanak tanıdı.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…