Google Glass Nedir? Google Glass 2 Çıkacak Mı?

3 dk okuma süresi
1,777
Google Glass Nedir Ne İşe Yarar

Günümüzde giyilebilir teknolojinin popülerleşmesi ile birlikte Google Glass da yavaşça ilgi odağı olmaya başladı. Peki Google Glass nedir?

Biliyorsunuz ki giyilebilir teknolojiler hakkında bir içerik yazmıştık. (ulaşmak için tıklayınız.) Orada da bahsetmiştik ki bu teknoloji hayatımızın her alanında var. Hatta ben de dahil olmak üzere birçok insan zaten hali hazırda bunun meyvelerini yemekteyiz. Hayatımız her alanda kolaylaştı demek yanlış olmaz. Zor ânımda cevaplayamayacağım bir çağrı geldiğinde bilekliğimden iptal etmek, gelen bildirimleri ve mesajların içeriklerini de aynı ekrandan takip edebilmek gerçekten kullanışlı. Google Glass’da işte bu teknolojiye öncü olabilecek ürünlerden sadece biriydi.

Google Glass Nedir

Google Glass Nedir?

Tam da hepimizin rüyası gerçeğe dönüştürecekti. Başka bir deyişle, 2013 yılında hayata geçirilmeye çalışılan bu proje bir akıllı gözlük projesiydi. Aslında, Google bu gözlüğü üretti. Üstelik üretilen bu gözlüğün özelliklerini duyunca çok şaşıracaksınız. Bu gözlük; ufacık görünmesine rağmen sesli arama yapmanızı, navigasyonu kullanmanızı, mesaj göndermenizi, ekran görüntüleri ve video kayıtları almanızı ve hatta 3. parti uygulamaları ile etkileşime geçebilmenizi sağlıyordu. Hatta bu gözlük ile birlikte Google üzerinden arama yapabiliyor ya da hava durumunu takip edebiliyordunuz. Bunların yanısıra, Google Glass’ın donanımı gerçekten çok ince ve ufaktı. Bütün bu işlemleri adeta normal bir gözlük üzerinden yapıyor gibiydiniz.

Google Glass Fiyatı

Google Glass ilk satışa sunulduğunda 1500$ gibi bir fiyat etiketi vardı. Dahası, vergiler ile birlikte bu fiyat 1600$ civarına kadar artıyordu. O dönemde halk ve yüksek mevkilerde çalışan yöneticiler bu teknolojiyi pahalı ve gereksiz buldu.

O günden bugüne ise artık geliştiriciler kendi akıllı gözlük modellerini üretiyorlar. Ne yazık ki üretilen modeller Google Glass gibi 3. parti uygulamalar ile etkileşime geçemiyor ancak fiyatları da o kadar pahalı değil.

Google Glass fiyatı

Google Glass 2 Çıkacak Mı?

Bu sorunun akıllarda yer etmesi normal. Zira diğer markaların akıllı gözlük üretmeye başladığını söylemiştik. Ancak belirtmek gerekir ki Google Glass 2 zaten çıktı!  İlk ürünü başarısız bulan Google, 2015 yılında tüm stokları geri çekti. Tarihler 2019 yılını gösterdiğinde ise şirket, Google Glass Enterprise Edition 2 için bir duyuru yaptı. Ürün tamamen kurumsal bir ürün olacaktı ve bireysel müşteriler kullanamayacaktı. O günden beri Google Glass hakkında başka bir açıklama yapılmadı. Zannediyoruz ki bazı firmalar bu ürünü kullanmakta. Eğer siz de detayları öğrenmek isterseniz Google’ın Glass sayfasına buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Bu yazımda Google Glass Nedir sorusunu yanıtladım ve hakkındaki bilinen pek çok şeyden bahsettim. Umarım aradığınızı bulabilmişsinizdir. Teknoloji ile kalın efendim.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Giyilebilir Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

5 Giyilebilir Teknolojik Ürün Önerisi

Her gün yeni bir güne ve yeni bir teknolojiye uyanıyoruz. Giyilebilir teknolojik ürünler v…