Google Çalışanları Pentagon’la İşbirliği İstemiyoruz

3 dk okuma süresi
1,356

Geçtiğimiz ay, Google’ın kaynaklarını, video klipleri analiz edebilecek bilgisayar görme algoritmaları geliştirmek için bir araştırma girişimi olan Maven projesini  ABD Savunma Bakanlığı’na sunmuş olduğu ortaya çıktı. New York Times gazetesinin haberine göre içlerinde yüksek mühendislerin de bulunduğu 3.100 Google çalışanı, Google’ın CEO’su Sundar Pichai’ya hitaben yazdıkları mektupta Pentagon ile işbirliği yapılan Project Maven’da çalışmak istemediklerini belirtti.

PENTAGON-GOOGLE İLİŞKİSİ

Maven projesinin çalışması, geçen yılın Nisan ayında başladı ve Google’ın cevap vereceği ayrıntıların henüz açık olmadığı halde, Pentagon’un drone yardımıyla çekim analizini iyileştirmeyi amaçlayan araştırma girişimi olduğu aşikar. Google, fotoğrafların içeriğini anlayabilen makine öğrenimi uygulamalarında kullanılan açık kaynaklı TensorFlow yazılımına erişim sağladığını onaylamıştır.

Bu projeye karşı kaygıların dile getirildiği mektupta ise Google’ın Maven projesinden çekilmesini ve askeri teknolojinin oluşturulmasına katılmama politikasının oluşturulmasını ve uygulanmasını teşvik etmektedir. “Bu sözleşme Google’ın itibarını tehlikeye atıyor ve temel değerlerimizle doğrudan çelişiyor. ABD hükümetine askeri gözetimde yardım etmek için böyle bir teknolojinin oluşturulması ve muhtemelen ölümcül sonuçlar doğuracağı kabul edilemez. “ifadeleri yer aldı.

ÖLÜME YOL AÇMAK KABUL EDİLEMEZ

‘Project Maven’ın Google’ın şirket değerleriyle çeliştiği söyleyen çalışanlar, “Amerikan hükümetine askeri keşif teknolojisi geliştirmenin ölümcül sonuçları olabilir ve bu kabul edilemez bir şey” diyerek şu vurguyu yaptı:

 “Google’ın savaş işinde olmaması gerektiğine inanıyoruz. Google ne kendisinin ne de sözleşmeli ekiplerinin asla ve asla savaş teknolojisi inşa etmeyeceğini beyan eden net bir politika oluşturmalı, yayımlamalı ve uygulamalı.”

GOOGLE’DEN SAVUNMA AÇIKLAMASI

Çalışanlarının mektubunun New York Times gazetesine sızması üzerine Google bir açıklama yayımladı. Mektuba değinmeyen açıklamada ”Makinelerin öğrenmesi sürecinin askeri amaçlı kullanılması doğal olarak geçerli endişelere yol açmaktadır. Şirket bu önemli konuyla ilgilş geniş çaplı bir tartışmayı aktif biçimde yürütüyor” denildi. Ancak ‘Project Maven’da Google’un üstlendiği rolün ‘saldırgan olmayan amaçlar dahilinde’ olduğu savunuldu.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in yönetim kurulunda yer alan Diane Greene daha önce bu proje kapsamında bir silah geliştirilmeyeceğini ve bu teknolojinin İHA uçurulmasında kullanılmayacağını söylemişti.

(Sputnik)

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…