GetContact`e Erişim Engeli

2 dk okuma süresi
1,530

Son günlerde çoğu Android kullanıcının merak ederek indirdiği, buna karşın telefon numarasını fantastik isimlerle kaydedildiğini gören kullanıcı, bunun ekran resmini “beni bu isimle kim kaydetti ?” yazısıyla paylaşmaları sonucunda gündeme en az çiftlik bank kadar oturan GetContact’e erişim engeli geldi. Nedenine geçmeden önce sizlere uygulamanın algoritmasından ve işin püf noktasından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle GetContact ve bunun benzeri uygulamarın kullanılması durumunda kullanıcının rehberindeki bütün bilgilerin tutulduğu bir sunucusu bulunmakta. Siz bu uygulamayı indirir indirmez sizin rehberiniz de bu sunucuya kopyalanıyor. Yani uygulamanın gelişmesi için bir adımda siz atıyorsunuz. bunun karşılığında da uygulamayı kullanarak yöneticilere para kazandırıyorsunuz. İşin püf noktasına gelecek olursak, varsayalım ki ben bu uygulamayı indirdim. bu uygulamayı daha önce kullanan 4 arkadaşım benim adımı ishak,ishak akdaş,bilgisayarcı ishak ve yazılımcı ishak şeklinde kaydetti. Bu isimlerin hiç biri bana komik ya da sıra dışı gelmediği için ben istediğim amaca ulaşmış olacağım ve uygulamayla işim kalmayacak. Fakat bir algoritma kayıt edilen isimleri karşılaştırıp daha önce oluşturulan ilgi çekici isimler arasından bana en yakın alanı alır ve bu listeye en iyi bilgisayarı(evet öyleyim 🙂 ) diye bir isim eklerse bu benim hoşuma gider ve paylaşırım. işte bir benzeri starbucks’te uygulanan mantık bu. tamamen bizim zaafımızı kullanarak kendi reklamlarını yaptırıyorlar.

GetContact Neden Erişim Engeli Geldi ?

erişim engeli gelen uygulama sadece GetContact, bunun gibi ne kadar uygulama asa mahkemece hemen hemen hepsine erişim engeli geldi. Mahkeme tarafından paylaşılan karar metnine göre büyük bir kısmı Play Store’daki numara bulma uygulamaları olmak üzere, numara bulma alanında hizmet gösteren web sitelerine ve App Store’daki bazı uygulamalara erişimin engellendiği açıklandı. Mahkemenin aldığı bu kararın gerekçesinin ise kişilerin can ve mal güvenliğinin sağlanması ve millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması olduğu belirtiliyor.

Ülkemizde bir anda popüler hale gelen GetContact ile ilgili ortaya atılan iddiaların ardından uygulamanın web sitesinde bir bildiri paylaşılmıştı. Bildiride uygulamanın; kameraya, galeriye ve depolama birimine erişim için izin istemesinin nedenleri açıklanırken kullanıcılara ve uygulamayı kullanmadıkları halde verileri GetContact’te yer alan kişilere ait verilerin üçüncü taraflara satılmadığı belirtildi.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…