Facebook’tan Bir Skandal Daha: ‘Çirkin Gerçek’ Yazışması

3 dk okuma süresi
1,436

 

Bir Facebook yöneticisinin şirket içi bir yazışmada ”Çirkin gerçek” diyerek büyüme uğruna her şeyin mübah olduğunu söylediğinin kamuoyuna sızdırılmasıyla şirket zor durumda kaldı.

2016 tarihinde yapılan bir şirket içi yazışmada şirket yöneticilerinden Andrew Bosworth , tehditler ya da terörizm sonucu insanların ölmesi anlamına gelse bile büyümenin önemli olduğunu söylüyor.

Yazışmanın kamuoyuna sızması üzerine şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, bu yazışmaların şirketin gerçek felsefesini yansıtmadığına dair açıklama yaptı.

Fakat bu son skandal, şirketin zaten itibar kaybetmesiyle sonuçlanan bir önceki skandalı bile gölgesinde bırakabilecek gibi görünüyor.

Facebook, 50 milyondan fazla kullanıcısına ait verilerin siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica tarafından kullanıldığını bildirdiğinden bu yana ağır eleştirilere maruz kaldı.


18 Haziran 2016 tarihli şirket içi yazışma

”Böylece daha çok insanın birbirleriyle  iletişim kurmasını sağlarız.

”Olumsuz kullanırlarsa kötü olabilir. Belki de insanları internet zorbalarına maruz bırakarak birinin yaşamına mâl olabiliriz. Belki de  bizim aracılığımızla  düzenlenen bir terör saldırısında birisi ölür.

”Ve biz daha çok insanı birbirine bağlamaya devam ederiz.”

”Çirkin gerçek şu ki biz insanları birbirine bağlamaya o kadar derinden inanıyoruz ki, daha çok insanı daha sık birbirine bağlamamızı sağlayan her şey ‘fiilen’ iyidir. Belki de bu bizim açımızdan sayıların doğru söylediği tek alandır.

[…]

”İşte sırf bu sebepten büyümek için yaptığımız her şey mübahtır. Sorgulamaya açık bütün yeni ilişki bulma faaliyetleri, insanları arkadaşları tarafından bulunabilir kalmaya ikna edecek her türlü dil inceliği, daha fazla iletişim getirmek için yürüttüğümüz bütün faaliyetler, bir gün muhtemelen Çin’de yapmak durumunda kalacağımız faaliyetler. Hepsi.”

Andrew Bosworth tarafından kaleme alınan bu yazışma önce Buzzfeed haber stesinde kamuoyuna sızdırıldı.

Facebook Haber Akışı bölümünün yaratıcılarından Bosworth 2006’dan bu yana şirkette üst düzey görevlerde bulundu ve şu anda sanal gerçeklik çalışmalarından sorumlu.

İç yazışmanın sızdırılması üzerine Bosworth twitter hesabından paylaştığı mesajda bu yazışmayı yollarken aslında içindeki fikirleri benimsemediğini , ama personeli kışkırtıcı bir tartışma açmak amacıyla paylaştığını söyledi.

Bosworth ”Böylesi zor konular etrafında tartışmak bizim işleyişimizin bir parçası ve bunu hakkıyla yapabilmek için kötü fikirleri bile hesaba katabilmemiz gerekiyor.” diye yazdı.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg bir açıklama yayınladı.

Zuckerberg ”Boz (Bosworth) bir çok kışkırtıcı şey söyleyen yetenekli bir lider…Bunlar ben dahil Facebook’daki bir çok kişinin kuvvetle karşı olduğu görüşler. Amaca ulaşmak için her yolun mübah olduğuna hiç bir zaman inanmadık” dedi.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…