Facebook, intihara kalkışan üyeleri belirlemek için yapay zeka kullanmaya başladı.

2 dk okuma süresi
1,327

Facebook, intihara kalkışan üyeleri belirlemek için yapay zeka kullanmaya başladı.

Facebook, her 40 saniyedebir intihar sonucu ölümlerin gerçekleştiğini ve bunun 15-29 yaş aralığında öne çıkan ikinci ölüm sebebi olduğunun altını çiziyor. Şirket, uzmanların intiharları önlemek için yapılabilecek en iyi şeyin ise, bu kişilere önem verdiğinizi göstermek olduğu ifade etmekte. İntiharları önlemeyi kendine misyon edinen sosyal ağ şimdi de yeni intihar önleme araçlarına dikkat çekiyor.

Facebook, hem platformunda hem de platformu dışında güvenli bir topluluk inşa edilmesine yardımcı olmak amacıyla yeni intihar önleme araçlarını geliştirmiş durumda. Sıkıntıdaki bireyleri onlara destek olabilecek kişilerle bağlayacak platform, araçlarını ve sunduğu kaynakları güncellediklerini açıkladı.

Bundan böyle, daha önce intihar edebileceği bildirilmiş olan kişilerin gönderi kalıpları yapay zeka ile incelenecek. Bu mekanizma sayesinde Facebook, bir gönderinin bildirilmesi için bu kişinin arkadaşlarına daha belirgin seçenekler sunacak.

Facebook, bazı yeni intihar önleme araçlarını video ve Facebook Messengerservisleri için de sunmuş durumda. Facebook Live’ın da yaygınlaşmasıyla intihar önleme araçlarının buraya da dahil edilmesi sayesinde kişinin arkadaşları veya bu yayını izleyenler de kişiyle doğrudan iletişime geçebilecek ya da durumunu Facebook’a bildirebilecek. Özellikle Facebook Live sırasında gerçekleşen intihar sonrasında şirketin işleri daha sıkı tuttuğunu söylemek mümkün.

Peki Bu uygulama Tam olarak Nasıl Çalışacak

  •     Söz konusu özellik sayesinde kullanıcılar, intihar edeceğini ya da kendisine zarar vereceğinden endişe duyduğu kişilerin paylaşımlarını işaretleyerek Facebook’u bilgilendirebilecek.
  •     Uygulama sayesinde kullanıcılar intihar edeceğini düşündükleri arkadaşlarını işaretliyor ve güvenlik sağlık ekipleri durumdan haberdar ediliyor.

Kurucu Mark Zuckerberg geçen ay açıkladığı andan itibaren ağdaki mesajları incelemek için AI teknolojisinin ilk kullanımını işaret etti ve teröristlerin paylaşımlarının da diğer paylaşımlardan ayırt edilmesini umduğunu belirtti.

ABD Ulusal İntihar Önleme Lifeline direktörü bu projeye övgüde bulundu ancak Facebook’un nihayetinde yardım edebileceklerini söyleyerek tavsiye vermekten fazlasını yapmasını umduğunu söyledi.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…