Facebook: Cambridge Analytica Uyarısı Kullanıcılara Gönderildi

3 dk okuma süresi
1,333

Facebook üyeleri, bilgilerinin,Cambridge Analytica ile paylaşılan 87 milyon potansiyel kullanıcı bilgileri arasında olup olmadığını 17.00 BST’den öğrenecek.

Her üyeye, bilgilerinin ihlal edilip edilmediği bilgisini veren bir bildiri gönderilecek.

Teknoloji devi Facebook, insanların hangi uygulamaları kullandıklarını ve bu uygulamaların hangi bilgileri topladığını göstereceklerini de belirtti.

Facebook ek bir soruşturma öncesinde, Cubeyou adlı bir veri analizi firmasını da askıya aldı.

Facebook, Cubeyou’nun akademik amaçlar için veri toplayıp toplamadığını, daha sonra da İngiltere’de, Cambridge Üniversitesi ile bir ortaklık kurma sonrasında ticari olarak anlaşıp anlaşmadığını araştıracak.

Soruşturma ,CNBC’nin “Apply Magic Sauce” olarak da bilinen  “You Are What You Like” adlı bir kişilik sınavıyla ilgili iddialarını takip ediyor.

Cubeyou bu iddiaları reddediyor.Firma ve Cambridge Üniversitesi, uygulamanın,bilgilerin hem akademik hem de ticari amaçlarla kullanıldığını belirtti.

Bloomberg tarafından paylaşılan bir bildiride, ürün ortaklıkları başkan yardımcısı Ime Archibong, veri firmasının denetimi  reddetmesi halinde, Cubeyou’nun uygulamalarının platformdan yasaklanması gerektiğini söyledi.

Buna karşılık Cubeyou,Facebook’un kurallarına  her zaman uyduğunu belirtti.

Haber, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in Washinton’daki ABD Kongre’sine son veri skandallarıyla ilgili ifade verdiği iki gün içerisinde ortaya çıktı.

Sen ne seversin

 

“You Are What You Like” web sitesi, Cubeyou tarafından Cambridge Üniversitesi Psikometrik Merkezi ile ortaklaşa bir şekilde oluşturuldu.

Üniversitenin yaptığı açıklamalar şöyle:

“Bilgilerinin akademik ve iş amaçlı kullanılmak üzere sitede yer almasını isteyenler varsa bu bilgiler anonimleştirilmektedir ;bu, şart ve koşullara uygundur.”

“Bununla birlikte, Apply Magic Sauce uygulamasının geçerli şart ve koşullarına göre, site ,sadece “kar amacı gütmeyen akademik araştırma” için kullanılabilmektedir.”

“Cubey, kullanıcılarımıza verileri hakkında bilgi vermek için modellerimizi kullanan bir web sitesi için arayüz tasarladı.”

“Haziran 2015’ten beri Cubeyou ile herhangi bir iletişimimiz olmadı.”

Üniversite merkezi, Cambridge Analytica skandalında da yer aldı, çünkü akademisyenlerinden biri, Cambridge Analytica’nın elinde bulundurduğu verileri toplayan sınavı geliştirmişti.

Cambridge Üniversitesi, Cambridge Analytica veya ana şirketi SCL ile çalışmayı reddetti ve Cambridge Analytica’nın  hiçbir veri, algoritma veya uzmanlık temin etmediğini belirtti.

Cubeyou nedir?

Yayıncılar ve reklamverenler gibi işletmelerin pazarlamalarını hedeflemelerine yardımcı olmak için kurulan bir dizi şirketten biridir. Siyasi mesajlar içeren kampanyaların yayılmasına da yardımcı olup olmadığı bilinmiyor-Cambridge Analytica gibi-.

Kendi web sitesinde, Cubeyou veri şirketi kendisini ‘en iyi tüketici veri kaynaklarının olduğu bir yer’ olarak tanımlıyor.

“Tüketicileri sadece demografik özellikleri veya tüketim alışkanlıkları ile değil, onların kişilikleri, ilgi alanları ve tutkularının tüm spektrumlarından yararlanarak tanımlayın.” diyor Cubeyou.

 

 

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…