En Az Sigara İçmek Kadar Zararlı 5 Şey

2 dk okuma süresi
4,199

Sigara tüketimi dünyada ve  ülkemizde gün geçtikçe azalıyor. 15 Yaş ve üzeri tütün tüketimi 2008’de %31 iken 2012’de 27.1’e düştü. ABD’de bu oran 2015’te yüzde 15 olarak ölçüldü. Sigara hayatımızdan çıkıyor fakat  izole yaşam tarzının getirdiği, en az sigara kadar zararlı sorunlar giriyor hayatımıza…

Yalnızlık

Sosyal medya platformlarının hızla gelişmesiyle yüz yüze görüşmeler gün geçtikçe korkutucu bir şekilde artıyor. Dikkat ederseniz ‘platformları’ kelimesini kullandık. Zira bir tane değil birçok sosyal medya platformu var. Bir çoğunu da kullanıyoruz.  Bu yalnızlık korkutucu bir şekilde ilerliyor ve uzmanlar bu hastalığa ölümcül bakıyor.

Oturmak

2014’te yapılan ABD’de 4 milyon kişi üzerinden bir araştırma yapıldı; oturmak, bir çok kansere yol açıyor!

Bu araştırma her gün oturarak çalışan ,televizyon izleyen ya da yolculuk yapan kişilerden bilgi alarak yaptı. Her iki saatlik oturma süresi insanların kolon kanseri, endometriyal kanser ve akciğer kanseri riskini artırıyor.

Uykusuzluk

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri uykusuz kalmanın bir toplum sağlığı problemi olduğunu, ABD’de 50 ila 70 milyon kişide uyku ya da uyanık kalma bozukluğu olduğunu ifade ediyor.  Dünya Sağlık Örgütü’nden Prof. Valery Gafarov 2015’te yaptığı açıklamada yeterince uyumayan birinin felç ve kalp krizi riskinin düzenli sigara içen biri kadar yüksek olduğunu söyledi. Gafarov “Yetersiz uyku kardiyovasküler hastalıklar için tıpkı sigara içmek, yeterince hareket etmemek ve kötü beslenmek gibi bir risk faktörü olarak kabul edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Bronzlaşmak

Solaryum, sıradan güneşlenmenin daha kontrollü bir versiyonu zannedilebilir ancak her ikisi de sigara içmekten daha zararlı. Araştırmacılar “Solaryumdan kaynaklanan deri kanseri sayısı göz önünde bulundurulduğunda bu sonuçlar büyük bir toplum sağlığı sorununa işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Sağlıksız beslenme

Şekerli ve doymuş yağ oranı yüksek işlenmiş gıdaları tüketmenin ölümcül hastalıklara yakalanma konusunda en az sigara kadar etkili olduğunu gösteren bir çok bulgu var. 2016’da sağlıksız beslenmenin sebep olduğu ölüm oranını inceleyen araştırmacılar, bu oranların alkol, uyuşturucu, korunmasız seks ve tütün ürünleri kullanımının toplamından daha fazla olduğunu gördü.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…