Elon Musk’ın Starlink Uyduları Faliyete Geçti

3 dk okuma süresi
899

Elon Musk’ın Starlink uydu internet hizmeti Birleşik Krallık’ta bir kesim insanın kullanımına açıldı.

İngilterenin iletişim kurumu Ofcom’un, kasım ayında Starlink projesine lisans vermesinin ardından proje geçen ay sınırlı bir deneme başlattı.

Starlink projesinin, ingiltere hükümet yatırımlarının tartışmalı bir şekilde iflastan kurtardığı OneWeb gibi internet sağlayıcılarıyla rekabet edeceği düşünülüyor.

Devlet memurları ve eleştirmenlerin hükümetin neden bu kadar riskli bir girişime (OneWeb) bu kadar fazla bütçe ayırdıklarını sorgulamalarının ardından hükümet, konu ile iligili bir bakanlık talimatı yayınlamak zorunda kaldı.

Telekom analistleri, bu rekabetin geniş bant internet fiyatlarını düşüreceği için tüketicilere etkili bir faydasının dokunacağını belirtiyor.

oneweb

Elon Musk, 42.000 uydu kullanarak dünya çapında hızlı ve ucuz bir şekilde geniş bant internet sağlamayı hedefliyor.

Space X şirketi, şimdiden yörüngeye 800’den fazla uydu gönderdiğini ve 2026 yılına kadar bu sayının 12.000’i bulacağını belirtiyor.

Starlink, Kuzey Amerika ve Kanada’da Dishy McFlatFace adlı küçük uydu çanaklarını test etmeye başladı.

Dishy McFlatFace

İngilterede’ki kullanıcıların ise sunulmuş olan sınırlı kullanımdan faydalanabilmeleri için ekipmana 439£, Starlink geniş bantı için de aylık 84£ ödeyeceği belirtiliyor.

Telekom analisti Matthew Howett, BBC News’e verdiği röportajda “Oluşturulmuş bu erken fiyatlandırma, kitlesel onay için çok yüksek fakat Starlink ve OneWeb arasındaki olası rekabet, tüketiciler için daha uygun fiyatı bir fayda haline gelmesine yardımcı olabilir” dedi.

Geniş-Alan bağlantısı

Zen internet kurucusu Richard Tang;
“Starlink Bant hizmeti İngiltere’nin uzak bölgelerinde yaşayan insanlara da fayda sağlayabilir, Birleşik Krallık’ın uzak bağlantı sorununu hafifletmeye yardımcı olabilir ve hiçliğin ortasında güncel yüksek hızlı geniş bant internete erişemeyenlere fayda sağlayabilir.”

Remote-area connectivity

İngiltere millet vekilleri geçen ay, hükümetin 2025 yılına kadar ingiltere’nin %85’ine vaat ettiği 1GB/sn kapasiteli geniş bant sunma hedefine ulaşamayacağı konusunda hükümeti uyardı.

Hükümet başlangıçta beş yıl içerisinde ülke çapında kapsamı hedeflemişti. Ancak bu hedefler ortaya çıktıktan sonra hedef biraz daha küçültüldü. Vaat edilen 5 milyar sterlinlik fonun yalnızca %25’i, en azından önümüzdeki dört yıl boyunca kullanılabilir olacaktı.

Bana sorarsanız Elon Musk’ın starlink projesi hem dünya çapında yeni bir çığır açacak, hem de Telekom analistlerinin de belirttiği gibi oluşacak rekabet ortamı sayesinde biz kullanıcılara daha uygun bir geniş bant internet hizmeti sağlayacak.

Elon Musk’ın Starlink projesi ile iligili görüşlerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Kaynak: BBC

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…