Elon Musk $185bn(Milyar Dolar)’ı aşan servetiyle dünyanın en zengin insanı oldu

2 dk okuma süresi
1,079

Elon Musk net varlığı  $185bn (1.366.650.500.000,00₺) Güncel kurla 😀  aştığı için dünyanın en zengin insanı oldu.

Tesla ve SpaceX girişimcisi, Tesla’nın Perşembe günü hisse fiyatının artmasının ardından listenin tepesine yerleşti. Zirveyi 2017’den beri elinde tutan Amazon kurucusu Jeff Bezos’tan aldı.

Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla, bu yıl değer kazanmaya devam etti ve çarşamba günü ilk kez 700 milyar $ (5.150.649.000.000,00₺) piyasa değerine ulaştı.

Bu, Tesla’yı; Toyota, Volkswagen, Hyundai, GM ve Ford’un toplamından daha değerli kılıyor.

Musk bu habere imza tarzında tepki vererek, haberi paylaşan bir Twitter kullanıcısına “ne kadar tuhaf” sözleriyle cevap verdi.

Yayınının üstüne sabitlenen eski bir tweet, kişisel servet hakkındaki düşüncelerine daha fazla fikir veriyordu.

“Paramın yaklaşık yarısı Dünya’daki sorunlara yardımcı olmak, diğer yarısı da Dünya’nın dinozorları yok eden gibi bir meteor tarafından vurulması veya 3. Dünya Savaşı olması ve kendimizi yok etmemiz durumunda yaşamın devamını sağlamak için (tüm türlerin) Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir kurmaya yardımcı olmak için amaçlandı “diyor.

Milyarder iş adamının talihi, Demokratların önümüzdeki oturumda ABD Senatosunun kontrolünü elinde tutacağı ABD’deki siyaset tarafından canlandırıldı.

Wedbush Securities analisti Daniel Ives şunları yazdı: “Mavi Senato çok yükselişe geçiyor, Tesla ve genel elektrikli araç sektörü için potansiyel bir ‘oyun değiştirici’. Önümüzdeki birkaç yıl için artık kesinlikle daha çevreci bir gündem var. ”

Beklenen elektrikli araç vergi kredilerinin, “bugün piyasada sağlam bir hakimiyeti sürdüren” Tesla’ya fayda sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Bezos, ayrıca uzay keşiflerini finanse etmek için de kişisel servetini kullanıyor

 

Bezos, son bir yılda servetinin arttığını gördü. Gerek Koronavirüs salgını gerek de Amazon’un hem çevrimiçi mağazasına hem de bulut bilişim hizmetlerine yönelik daha fazla talepten yararlandığı anlamına geliyor.

Bununla birlikte, ayrıldıktan sonra eski karısı MacKenzie Scott’a işin %4 hissesini verdi, bu da Bay Musk’ın onu geçmesine yardımcı olan başka bir etken.

Ek olarak, düzenleme tehdidi, Amazon’un hisselerinin, aksi takdirde yapabileceği kadar yükselemediği anlamına geliyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/technology-55578403

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…