Dolandırıcılar Facebook’ta Kayıtlı Telefon Numaralarını Kötüye Kullanıyor

4 dk okuma süresi
1,456

Facebook, kötü niyetli kişilerin ,telefon numarası ve e-posta arama tesislerini kötüye kullanarak yıllar boyunca profiller topladığını keşfetti.

Site, kullanıcıların telefon numaralarını veya e-posta adreslerini yazarak birbirlerini araştırmasını mümkün kılıyor.

Bu da dolandırıcıların, telefon numaraları ve e-posta adresleri üzerinden kullanıcıların isimlerine ve profil bilgilerine ulaşarak siteyi kötüye kullanmalarına sebep oldu.

Şirket, milyonlarca insanın verilerinin politik danışman Cambridge Analytica ile uygunsuz bir şekilde paylaşıldığını ortaya çıkardıktan sonra inceleme ile karşı karşıya kaldı.

Devlet, dijital, kültür, medya ve spor bakanlığı sekreteri Matt Hancock perşembe günü yaptığı açıklamada, Facebook’un  bir milyonu aşkın vatandaşı  riske attığını belirtti.

‘Dolandırıcılık üzerine bir kurulum’

Facebook daha önce kullanıcıları, telefon numaralarını hesabına eklemelerini teşvik etmiş,bunu yapmanın, arkadaşlarla bağlantı kurmayı kolaylaştıracağını ve hesap güvenliğini arttıracağını belirtmişti.

Kullanıcıların telefon numaralarını profillerinde göstermeyebilirler, ama isteyenler telefon numaralarını kullanarak  Facebook profilini bulabilir.

Bu uygulamadan tamamen çıkmak mümkün değil. Bunun yerine, insanlar sadece arkadaşlarının yaptığı aramalarda görünmeyi seçebilirler.

Güvenlik araştırmacıları , özelliğin bir dolandırıcı tarafından nasıl kötüye kullanılabileceğini daha önce belirtmişlerdi.

Herhangi bir kişi, herhangi bir telefon numarasını yazabilir – hatta tanımadıkları ve tahmin ettikleri bir kişiyi bile – ve bir kişinin profiline bağlanabilir. Böylece adlarını, yerlerini ve diğer profil bilgilerini rahatça görebilirler.

Dolandırıcı telefon numarası üzerinden kişinin bilgilerine ulaşarak, kurbanı arayabilir ve ona örneğin ismiyle hitap edebilir. Bu da karşıdaki kişinin güvenini kazanmasını sağlar.Böylece herhangi bir bankadan veya başka bir organizasyondan olduğunu iddia edip,amacına ulaşabilir.

Pen Test Ortaklarından güvenlik araştırmacısı Ken Munro, “Bu bir numaranın tüm ayrıntılarını ortaya koyan bir  araştırma sistemi olarak bilinir,” diye belirtti.

Açıklamasının devamında,”Eğer birisini dolandırmak istiyorsan,  bilgilerini bulmak için güzel bir yol, dolandırıcılık için harika bir uygulama.”iifadelerini kullandı.

‘ Yararlı’

Facebook, özellikle de birçok kişinin aynı isme sahip olduğu ülkelerde, arkadaş bulma konusunda “yararlı” olduğunu belirtti.

Ayrıca,Bangladeş’te telefon üzerinden aramaların “tüm aramaların% 7’sini” oluşturduğunu ifade etti.

Ancak kötü bir şekilde, bir denetimin, dolandırıcıların dikkatlii ve karmaşık bir şekilde hareket etmeyi başardığını ortaya çıkardığını ve Facebook’taki çoğu insanın kamu profilinin bu şekilde alıntılanmış olabildiğini belirtti.

Gazetecilere verdiği demeçte Mark Zuckerberg, bir kişinin yapabileceği arama sayısını sınırlandırmak gibi, hesabın hacklenmesini de önlemek için teknik önlemlerin alındığını belirtti.

Zuckerberg, “Bunu sınırlayan oran yöntemleri, yüzbinlerce farklı IP adresinden geçen ve her biri için az sayıda sorgu yapılan kötü niyetli hesapların kapanmasını henüz sağlayamadı.” ifadelerini kullandı.

“ Eğer varsayılan ayarını etkinleştirmişseniz(telefon numaranızı eklediyseniz), son birkaç yıl içinde birilerinin bu şekilde kamuya açık bilgilerinize eriştiğini tahmin etmek hiç de zor değil.”açıklamalarına da yer verdi.

“Bunu ve bugün öğrendiğimiz şeyleri göz önüne aldığımızda, bu özelliği devre dışı bırakmak mantıklı.”

Şirket,telefon numarası ile arama özelliğini devre dışı bıraktı.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…