Cambridge Analytica Dosyaları, Seçim Taktiklerini Açıklıyor

4 dk okuma süresi
1,400

Cambridge Analytica tarafından paylaşılan belgelerde ihbarcı Christopher Wylie, ana şirket SCL Group’un dünya çapındaki seçimleri nasıl etkilemeye çalıştığını açıklıyor.

Ayrıca bir mektup, İngiltere Savunma Bakanlığını kapsayan 15 psikolojik harekatın, Ocak 2012’den itibaren başladığını destekliyor.

Foreign Office’in, SCL’nin bir başka bölümünün terörle mücadele operasyonu üzerinde “birlikte çalışmaktan mutluluk” duyduğunu belirten sözleri yer alıyor.

Dosyalar ayrıca, ABD oyları üzerinden Büyükelçi Bolton için yapılan çalışmalara da göndermede bulunuyor.

Bu, ABD’nin BM eski Büyükelçisi John Bolton’a referans olarak görünüyor .John Bolton, kısa süre önce Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atandı.

Guardian daha önce profilli Amerikalı seçmenlerdeki YouTube videolarını hedeflemek için bir Cambridge Analytica deneyinde yer aldığını bildirdi.

Siyasi danışmanlık, milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerini kendi rızası olmadan topladığını ve bunu politik kampanyalarda kullandığını bildirdi.

Firma, Facebook’un istediği zaman bilgiyi yok ettiğini söylese de, Channel 4 News, en azından bir kısmının kopyalarının hala dolaşımda olduğunu bildirdi .

Cambridge Analytica Salı günü yayınlanan bir açıklamada “Geçmişte, eski küresel (ABD dışı) siyasi danışmanlığımızın etik dışı uygulama iddialarını çok ciddiye alıyoruz ve şu anda gerçekleri ortaya koymak için başlattığımız tam ve bağımsız bir soruşturmanın konusuyuz” diye belirtti.

“Bulgular kısa zaman içerisinde ulaşılabilir hale getirilecek.”

‘Uluslararası deneyim’

Dosyalar İngiltere’nin Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi tarafından yayınlandı.

Bunlar, Cambridge Analytica , SCL Group, Global Science Research ve Agrega IQ dahil olmak üzere bağlantılı olduğu şirketlerden bazıları tarafından yapılan çalışmaları detaylandırıyor.

Wylie, Pazartesi günkü komitesinden önce bazı belgelere başvurmuştu.

Bir belgede SCL, halkın oy kullanmamasını teşvik etmenin, seçmenleri motive etmeye çalışmaktan daha etkili olabileceğini belirtti.

Bir Nijerya seçimlerindeki çalışmalarını açıklayan SCL Global, seçmenlere oy vermek için seçmenleri motive etmeye çalışmak yerine,muhalefet seçmenlerini hiç oy vermemeleri için ikna etmenin daha etkili bir strateji olduğunu belirtti.

‘Etnik gerginlikler’

Christopher Wylie

Mahkeme, bunun ‘muhalefet sığınaklarında oy kullanma gününde seçim karşıtı mitingler düzenlenmesi’ ve ‘özellikle manevi kırsal topluluklar arasındaki temyizlerini en üst düzeye çıkarmak için yerel dini figürler’ kullanılmasıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Mahkeme: “Trinidad ve Tobago’da bir gençlik hareketi yaratmak ve görünüşe bakılırsa gençliği ortaya çıkarırken belirli bir partiye katılımı olmayan kampanya mesajlarını yaymak için politik bir grafiti kampanyası yapmaktan ötürü övünüyordu. Sonuç olarak birleşik bir gençlik hareketi yaratıldı” açıklamasını yaptı.

Mahkeme Letonya’da, konuşulmayan etnik gerginliklerin seçimin kalbinde olduğu açıklamasını yaptı.

Belgede, “Yerel halk, işlerini çaldığı için Rusları gizlice suçladı . SCL, bu gerçek sorunları müşterinin mesajında yansıtmayı başardı” açıklaması yer alıyor mahkemenin açıklamalarına göre.

Dosyalar, SCL’nin, Pakistan’daki şiddetli cihatçılığa karşı stratejik planlamaya yönelik İngiltere Dışişleri ve Toplum Dairesi’ne nasıl yardımcı olduğunu açıklıyor.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…