C++ Eğitimi ( if ,else,else if, cin , cout , int ) #DERS 2

2,840

Merhaba arkadaşlar C++ Eğitimi serimizin ikinci dersiyle beraberiz. Önceki dersimizi okumadıysanız buraya tıklayarak önceki dersimize ulaşabilirsiniz. Öncelikle bu dersimizde neler öğreneceğiz bunlara değinelim.

  • Koşul döngüsü olan if döngüsünü öğreneceğiz.
  • Konsol uygulamasına dışarıdan veri almamızı sağlayan cin komutunu öğreneceğiz.
  • Ders sonunda önceki dersimizde öğrenmiş olduğumuz cout , int komutlarını da kullanarak basit bir hesap makinası uygulaması yapacağız.

İf döngüsü ile başlayalım. İf döngüsü bir fonksiyonu belirli bir koşula göre çalıştırmaya yarayan bir döngüdür. Kodlamada en fazla kullanılan döngü diyebiliriz. İki Şekilde Kullanılır. Genel kullanımı şu şekildedir.

Bunun dışında birde sade bir kullanım şekli vardır. Bu kullanım şekli genellikle else veya else if kullanılmadığı ve koşul için sadece bir görev yazıldığı zaman kullanılır.

if döngüsü bu kadar. Şimdide cin komutuna değinelim. cin komutu konsol uygulamasına dışarıdan veri almamızı sağlayan bir komut türüdür. cin komutunun genel kullanımı aşağıdaki gibidir.

Cin komutuda tamamlandığına göre şimdi hesap makinası uygulamamızı yapabiliriz.

 

 

 

Bu dersimizde buraya kadar. Her iki dersten öğrendiklerimizle bir hesap makinası uygulaması yaptık. sizde her iki dersten öğrendikleriniz ile bir uygulama yapıp öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Yazdığınız kodu yorumlara eklemeyi unutmayın. Bakalım en başarılı uygulama kimden gelecek. Soru ve dileklerinizi yorum yolu ile veya yakupafsin@muhendisarsivi.com adresinden bana ulaştırabilirsiniz. Ayrıca Derslerimizden anlık haberdar olmak istiyorsanız facebook sayfamızı beğenebilir veya sağ üst taraftan e posta bültenimize abone olabilirsiniz.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük c++

Bir Yorum Yazın

Ayrıca Kontrol Edin

C++ İle Onlu Sayıyı İkili Sayıya Çevirme

Onlu (desimal) Sayı Sistemi Nedir? Onlu sayı sistemi, tam sayı olan ve olmayan sayıları be…