Bir Milyar Avro Çaldığı İddia Edilen Hacker Çetesi Tutuklandı

2 dk okuma süresi
1,224

İspanya’da yaklaşık 870 milyon sterlin (1 milyar avro) çaldığı şüphesiyle suçlanan hacker tutuklandı.

Bireyin, bankaları hedef alan Carbanak ve Cobalt kötü amaçlı yazılım kampanyalarını yürüten organize suç çetesinin başkanı olduğu iddia ediliyor.

Europol , grubun 2013’ten beri aktif olduğunu ve o dönemde 100’den fazla bankaya sızdığını belirtti.

Para, banka havalesi yoluyla veya ATM’ler aracılığıyla dağıtıldı.

Lüks mallar

Europol’un Siber-Suç Merkezi (EC3) başkanı,tutuklama hakkında yaptığı bir açıklamada üst düzey bir hacker grubu olan Steven Wilson’a karşı “Önemli bir başarıydı” ifadesini kullandı.

“Bu suç grubundaki kilit figürün tutuklanması, hackerların artık algılanan uluslararası anonimliklerin ardında saklanamayacağını gösteriyor” dedi.

Europol, çetenin kötü amaçlı çalışanlarının, bubi tuzağına sahip kimlik  avı ile e-postaları göndererek banka ağlarına açtıklarını söyledi.  Ayrıca çetenin, finansal ağlara sızmak ve daha sonra da para kazanmak için üç ayrı yazılım kullandığı belirtildi.

Kilit personelin makineleri ele geçirildikten sonra, çete birkaç farklı yoldan para çalmak için bankacılık ağlarına uzaktan erişimini kullandı.

  • Para makineleri belirli zamanlarda para dağıtmaya programlandı  – diğer çete üyelerine notları toplamak üzere talimat verildi.
  • bankalar arası para transfer sistemlerine nakit para hesaplarına geçmeleri  için talimat verildi.
  • Hesap bakiyelerini artırmak için veritabanları değiştirildi.Para çete üyelerinin eline, para çekme makineleri aracılığıyla geçti.

Para, arabalar ve evler de dahil olmak üzere ,lüks malları satın almak için kullanılan kripto-para ve ödeme kartları ile aklandı.

Avrupa polisi ajansının yaptığı açıklamada, Europol, FBI, siber güvenlik firmaları ve İspanya, Romanya, Belarus ve Tayvan’daki polis güçlerinin çetenin izini sürmek için işbirliği yaptığı belirtildi.

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…