Apple, Ezeli Rakibi Google ile ortaklık kurdu!

2 dk okuma süresi
1,420

Geçmişten bu yana sürekli rekabet içerisinde olan Google ve Apple İCloud platformunu geliştirmek için iş birliği yaptı. ICloud için Google bulut servisini kullandığını itiraf etti.

Yapay zeka, günlük araçlar ve dijital asistanlar konusunda sürekli rekabet içerisinde olan Google ve Apple hiç beklenmedik bir ortaklığa adım atıyorlar. Bu olaya dünden razı olan Apple’ın amacı ICloud sistemini daha da gelişmiş hâle getirmek.

Son zamanlarda özellikle ünlülerin uygunsuz fotoğrafları ve videoları ICloud sisteminden çalınmaya ve sosyal medya üzerinden paylaşılmaya başlanması ile harekete geçen Apple, ICloud için yeni güvenlik önlemleri almaya başladı.

Özellikle IOS kullanıcılarını korkutan bu güvenlik sorunlarını çözmek için uğraşan Apple ICloud verilerini depolamak için Google Cloud servisini kullanmaya başladı.

 

Daha önce ICloud verilerini depolamak amacıyla Amazon ve Microsoftun Bulut servisini kullanan Apple’in, Google Cloud servisine geçiş yapması Google Cloud servisinin diğer cloud servislerden daha güvenilir olduğunu gösteriyor. Ne kadar böyle düşünsek de bunun farklı bir nedeni de olabilir. Henüz Apple’ın bu konuyla alakalı açıklaması bulunmuyor.

Google Cloud Ve ICloud

 

Peki Apple Kullanıcılar Nasıl Etkilenecek?

Bu anlaşma daha çok Apple kullanıcılarında “Android cihazlardaki Harita, Youtube vb. uygulamaları da Apple ile birlikte gelecek mi? sorusunu oluştursa da şimdilik hayır diyebiliriz fakat Apple ile Google arasındaki rekabeti düşürebilir.

Google’in Androidi ilk piyasaya sürdüğü zamanlarda Steve Jobs Androide olan öfkesini “Android’i yok edeceğim, çünkü o çalıntı bir üründür. Bunun için termonükleer savaş bile başlatmaya hazırım” diyerek dile getirmişti.

Apple’ın geçmiş senelerde yayınladığı bir güvenlik rehberinde Veri depolama için iş ortağı olarak Microsoft Azure’i göstermişti. Bu sene yeniden yayınlanan güvenlik rehberinde bu kez ICloud servisi için “Her dosya parçalanır ve iCloud tarafından AES-128 ve SHA-256 anahtarları kullanılarak şifrelenir. Anahtarlar ve dosyanın meta verileri Apple tarafından kullanıcıların iCloud hesaplarında saklanır. Dosyaların şifrelenmiş içeriği herhangi bir kullanıcı tanımlama bilgisi içermeyecek şekilde üçüncü parti depolama hizmetleri Amazon S3 ve Google Cloud Platform’da saklanır.” açıklaması yer alıyordu.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…