AnaSayfa Haberler Alibaba Yeni Şoförsüz Teslim Araçlarını Tanıtıma Çıkardı

Alibaba Yeni Şoförsüz Teslim Araçlarını Tanıtıma Çıkardı

1,811

Çin perakende devi Alibaba, seri üretiminin kolay olduğunu söyleyen ve birçok fonksiyona hizmet edebilen yeni bir otomatik aracın tanıtımını yaptı.

Araç, otomatik teslimat, kurye ve otomatik kahve satışı yapabiliyor.

Verge haber sitesine göre Cainiao G Plus adlı otonom araç, saatte dokuz mil kadar yol katedebiliyor, 

Alibaba kurucusu Jack Ma’nın bir konferansta akıllı lojistik alanında 100 milyar yuan (11.6 milyar £; 15.5 milyar dolar) yatırım yaptığını belirtti.

Bu alanda robotlar ve teslimat araçları da yer alıyor.

AI uzmanı ve yazar Calum Chace, G Plus’ı İngiltere firması Starship Technologies tarafından geliştirilen bir dağıtım botunun “çirkin ağabeyine” benzediğini dile getirdi.

Ayrıca “Starship, bu proje üzerinde birkaç yıldır çalışıyor, bu yüzden Alibaba projesi de çirkin olduğu kadar geride kalıyor” dedi.

Ve ekledi; “Ama bu pek önemli değil çünkü yapay zeka ile ilgili bir çalışma.Bu çalışmalar 2030 yılına kadar dünya lideri olan ABD’yi sollama hedefini belirleyen Çin için yüksek bir öncelik.”

Çin, eğitim algoritmaları için gerekli olan büyük miktarda veriye ücretsiz erişim sağlamanın avantajlarından yararlanıyor. Mevzuatının yürürlüğe girmesinden bu yana gizliliği korumak için tasarlanan GSYİH, Avrupa’da potansiyel olarak bir dezavantaj.

Chace, “Çin ile yarışan herhangi bir yarışmada, otomatik sürücülü arabalar, yüz tanıma veya teslimat botları ile öne geçmek için çekişme içerisine girmeyin” dedi.

G Plus aracının Solid state Lidar ile donatılmış olması, sistemin otonom araçlarının önemli bir bölümünü oluşturan lazer sensörlerinin çevreyi tanıması için kullanılıyor.

Solid state Lidar, geleneksel sisteme göre daha kompakt, daha ucuz ve daha kolay üretilmektedir; bu, aracın etrafını saran 360 derecelik bir görüntü oluşturmaya yardımcı olmak için birden fazla lazer çevreyi taramaktadır.

Solid state Lidar’ın kendi versiyonlarını oluşturan çeşitli geliştiriciler de bulunuyor fakat daha az lazer ve küçük bir sallanan ayna kullanıyor.

Geçen ay BMW, otonom araçların 2021’de piyasaya sürüldüklerinde Solid state Lidar ile donatılacağını açıklamıştı.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir Yorum Yazın

Ayrıca Kontrol Edin

Mobil Uygulama geliştirmek: Flutter

Masaüstü ve web alanında yazılım geliştirme tarihi mobile nazaran çok eskilere dayanıyor. …