ABD Donanmasından Oyunseverlere Davet

1 dk okuma süresi
1,468

ABD donanması yapay zekanın insanlığı alt etmesi olasılığına hazırlık amacıyla başlattığı araştırma programına bilgisayar oyunu oyuncularını da davet etti.

Bilgisayar oyunu oynamanın hayattan kopuk bir aktivite olduğu eleştirisi ile sıklıkla karşılaşanlardansanız, ABD donanmasından bu iddianın anti tezi olabilecek bir adım geldi.

Donanma, yapay zekanın insanı alt etmesi durumunun önüne geçmek ve sonrasında yaşanabilecekleri araştırmak adına multiplayer bir online savaş oyunu geliştirme kararı aldı.

Donanma adına konu ile ilgli açıklamalarda bulunan Dr. Eric Gulovsen, gelecekte yapay zekanın insan zekasının ötesine geçerek gezegenimizin hakimi olması durumunu tanımlamak için kullanılan ‘teknolojik tekillik’in ufukta göründüğü belirtti ve bu konu hakkında araştırmalar yapılmasının artık bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Bu araştırma kapsamında olası insanoğlu makine çatışması hakkında strateji geliştirmek isteyen donanma, bilgisayar oyunu oyuncularına da bu projeye katılma çağrısında bulundu.

Söz konusu projeye oyunseverlerin dışında farklı sektörlerden grupların katılmasını hedefleyen donanma, bu sayede yenilikçi fikirlerin ve stratejilerin geliştirilmesini hedefliyor.

TEKNOLOJİK TEKİLLİK NEDİR? 

Technological Singularity (teknolojik tekillik), gelecekte yapay zekanın insan zekasının ötesine geçerek, medeniyeti ve insan doğasını radikal bir biçimde değiştireceğine inanılan hipoteze verilen isimdir.

Bu teoriye göre, bir süper zeka, insanlığın bugünkü anlama kapasitesinin üstünde olduğu için insanlığın geleceğini öngörülemez bir haldedir.

 

kaynak: ntv.com.tr

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

GeForce Now Türkiye’de Beta Erişimine Açıldı!

Oyuncuların rüyası gerçek oluyor! Bulut oyun platformu Nvidia GeForce Now Türkiye sunucusu…