9 yıldır geliştirilen kalkış kulesi “eğik” çıktı!

806

Tahmini mal oluş fiyatının çokça üstünde bir harcama yapıp oldukça ilgi çeken NASA’ya kötü bir haber daha geldi.

NASA‘nın yaklaşık 9 yıldır üzerinde çalıştığı taşınabilir kalkış kulesi projesine 1 milyar dolar’dan fazla para harcandığını biliyoruz. Bu eğik olayından önce de defalarca sorun yaşayan NASA, tam anlamıyla 1 milyar dolarlık projesini çöpe atıyor. ArsTechnica’dan Eric Berger’ın haberine göre,  kalkış rampası sağ tarafa doğru eğiklik gösterdiği için yüksek ihtimalle sadece bir roket kalkışında kullanılacak ve ardından  proje çöpe gidecek.

 

Yüksek maliyetli bu proje aslen NASA’nın Ares I isimli roketinde kullanılmak üzere geliştirilmeye başlanmış. Dönemin ABD Başkanı Barack Obama, 2010 yılında Ares I programını iptal ediyor. Durum böyle olunca da proje ortada kalıyor.  Onca uğraşın boşa gitmesini istemeyen NASA, kuleyi tekrar elden geçirip SLS roketleri için hazırlanmasını istemiş.

    54 Milyon Dolar olarak başlanıp 1 Milyar Dolarla sona yaklaşıldı.

Tabiri caizse bunca yopboz işlemi ABD devleti için epey pahalıya mal olmuş gibi görünüyor. Kulenin Ares I projesi sırasındaki yapımı 234 milyon dolara mal olurken, SLS için tekrar elden geçirilmesi için ise tam 678 milyon dolar harcanmış.(Matematiğim çok iyi değil siz toplarsınız.)

NASA Şimdiden Yenisi İçin Çalışmalara Başladı

NASA eski ‘Taşınabilir Kalkış Kulesi’nden umudunu kesmiş ki daha ilk roketi bile uzaya fıratmadan yeni bir Taşınabilir kalkış kulesi için çalışmalara başladı bile. Zira uzay ajansı, “eğilme” ve “bükülme” problemleri gösteren kuleyi tamir etmenin, en baştan yeni bir kalkış rampası yapmaktan çok daha pahalıya mal olacağını söylüyor.

Devlet’ten yeni kule için bütçe talebinde bulunan NASA, 2020’deki ilk SLS uçuşunun ardından 9 yıllık kuleyi bir tarafa atıp yeni kulesini kullanmaya başlayacak.

Kaynak: https://arstechnica.com/science/2018/02/nasa-spends-1-billion-for-a-launch-tower-that-leans-may-only-be-used-once/

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Fazla Yük Haberler

Bir Yorum Yazın

Ayrıca Kontrol Edin

Çıkarılan YKS Konularının Tam Listesi!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün YKS müfredatı ile ilgili Twitter’dan önemli b…